Ciekawe Wpisy

Antywirus – co o nim trzeba wiedzieć

Co to jest antywirus?

1 300x243 Antywirus  co o nim trzeba wiedzieć

Zagrożeń dla komputera jest całe mnóstwo. W roku 2012 firma Kaspersky Lab oszacowała że ilość wirusów powstających jednego dnia wynosi 200 tysięcy. Do tego dochodzą coraz to nowsze zagrożenia, np. zyskujący na popularności ransomware (szyfrowanie danych przez przestępców, w celu uzyskania okupu za odszyfrowanie dysku).  Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem ochrony swojego komputera jest antywirus. W uproszczeniu skanuje i analizuje pliki, wyszukując złośliwe fragmenty kodu. Gdy już jakiś odnajdzie, w zależności od konfiguracji izoluje go, usuwa itp. Dzisiejsze antywirusy mają wiele zaawansowanych funkcji, np. piaskownica (całkowicie bezpieczne uruchomienie programu w pełnej izolacji od reszty komputera) lub analizy heurystycznej (metoda która pozwala zabezpieczyć się przed jeszcze niewykrytymi wirusami, wg Kaspersky Lab ma skuteczność wynoszącą około 92%). Dzisiaj żeby je skonfigurować, wystarczy przejść instalację i kliknąć parę okienek, a obsługa antywirusa jest dosyć mocno zautomatyzowana.

 

Jakiego antywirusa potrzebuje?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, teoretycznie potrzeb jest tyle co użytkowników. Klika z nich zasługuje na uwagę, np. Kaspersky Anti-Virus (link), Comodo Windows Antyvirus (link) Avast Free Antivirus (link) ESET NOD32 Antivirus (link) lub Bitdefender Antivirus Plus 2016 (link). Wszystkie powyższe są w wersjach darmowych, niektóre testowych (za darmo przez 30 dni), lecz nic nie stoi na przeszkodzie by używać preferowanego.

 

Antywirus spowalnia komputer

W pewnych przypadkach, programy spowalniają komputer, lecz tak na prawdę nie są do niczego potrzebne tzw. bloatware.  Najlepszym przykładem jest zestaw programów instalowanych przez producenta wraz z systemem (najczęściej laptopy). Innym przykładem są „antywirusy” firm Kingsoft czy Qihoo. Dodatkowym czynnikiem jest posiadanie wielu pasków narzędzi w przeglądarce (toolbar), wielu rozszerzeń w przeglądarce czy używanie kilku antywirusów.

 

Antywirusy na Androida

Adrian Ludwig, człowiek zajmujący się bezpieczeństwem systemu Android przyznał, że instalując antywirusa, nie zyskujemy nic oprócz komfortu psychicznego. Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo, należy instalować aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł (np. Sklep Google Play). Wtedy ryzyko zainfekowania drastycznie maleje. Dodatkowym czynnikiem jest nie używanie konta z uprawnieniami root (posiada ono wszystkie przywileje i prawa, w ogromnym uproszczeniu jak Administrator w systemach Windows, może robić absolutnie wszystko), ani nie nadawanie aplikacjom tych uprawnień. Czy masz roota? Raczej nie, w przeciwnym wypadku wiedziałbyś o tym.

 

Bank prosi Cię o zmianę hasła?

Ponieważ na Twoje konto się ktoś włamał? Lepiej to dobrze sprawdź, jest to bardzo często sposób na wyłudzenie nie tylko Twoich pieniędzy, lecz również Twoich danych.

Banki komunikują często że nie wysyłają e maili taką treścią, lecz przy szybkim sprawdzeniu poczty lepiej dwa razy się zastanowić czy otworzyć ten e-mail. Wystarczy poszukać w Internecie jak powszechna to praktyka, dane nie kłamią.

 

Jak chronić się przed wirusami?

Przede wszystkim, należy myśleć.

To jest najbardziej skuteczna i niezawodna linia obrony. Jeśli jakiś plik/strona/mail/cokolwiek wydaje się podejrzanego, a masz potrzebę to otworzyć – najpierw to sprawdź. Bardzo często wyżej wymienione przypadki są dosyć znane i opisane, wystarczy wpisać np. dokładną nazwę nadawcy maila i możemy się dowiedzieć że prawie ulegliśmy próbie oszustwa. Kolejnym krokiem jest aktualizacja programów.  To najbardziej polecany przez ekspertów sprzętowy sposób na bezpieczeństwo. Dlaczego? Ponieważ w chyba każdym programie istnieją luki. Z każdą kolejną wersją programu nowe luki są odkrywane i łatane, co podnosi nasz poziom bezpieczeństwa. Nie należy również klikać w różnego rodzaju reklamy – myślisz że właśnie Ty dostałeś nowego iPhone’a 6S Plus dlatego że nie naklejono na nim folii? Jesteś w błędzie.
Dosyć pomocnym sposobem poza zainstalowaniem antywirusa jest posiadanie odpowiednio skonfigurowanego firewalla, np. Comodo Personal Firewall (link) lub polecany przeze mnie Microsoftowy program ograniczający ryzyko EMET (link).

A jeśli już absolutnie nie chcemy pobierać i używać antywirusa, istnieje strona VirusTotal (link) który za darmo przeskanuje dla nas podejrzany plik lub stronę w przeglądarce. Jej obsługa jest prosta jak 3 kliknięcia myszką.

minus Antywirus  co o nim trzeba wiedzieć
Cyber-Pomoc
Zapraszam do komentowania i udostępniania 🙂

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.
 • nagietek

  Z tym spowalnianiem to już przesada. Jak jakiś antywir to robi, to zawsze można zamienić na innym. U mnie GData Total na starszym lapku praktycznie nie angażuje do pracy intela i3. Na Androidzie też warto mieć antywira, ale nie podstawowego bezpłatnego, bo on faktycznie może zapewnić tylko dobre samopoczucie. Wersje komercyjne mają dodatkowe funkcje, które już często są przydatne, np. ochrona bankowości, blokada połączeń, itd.

  • Volt

   Co do pierwszego się zgodzę całym sobą i gratuluję wyboru antyvirusa 🙂
   Co do drugiego, wersja krótka (link), wersja długa (link).