Bank energii – najważniejsze informacje które musisz znać

Co to Bank energii? – Podstawowe informacje techniczne.

We wpisie Jaki power bank wybrać? przybliżyłem na co zwracać uwagę podczas wyboru power banka. Teraz chciałbym zająć się power bankami pod względem technicznym, co pozwoli lepiej zrozumieć bank energii i jego budowę.Jak sama nazwa wskazuje, bank energii to urządzenie które przechowuje energię. Najprostsze elementy budowy to obudowa, ogniwa i sterownik. Obudowa ma za zadanie oczywiście chronić wrażliwe elementy w środku, skupmy się na ogniwach.

Dzielą się na Li-Ion (litowo-jonowe) i Li-Poly (litowo-polimerowe, rozwinięcie technologii Li-Ion).

To one są bardzo ważnym czynnikiem w power banku – określają m.in. jego wydajność i pojemność. Standardowo ogniwa są łączone szeregowo, pozwala to „połączyć” pojemność (wyrażaną w miliapmerogodzinach), połączenie równoległe zwiększa jedynie napięcie akumulatorów (które później trzeba zmniejszyć do 5V w celu ładowania).

LiIon 18650 223x300 Bank energii   najważniejsze informacje które musisz znać
Ogniwo LiIon 18650

Najczęściej wykorzystywane są ogniwa li-Ion 18650, ze względu na ich stosunek między jakością i ceną. Renomowane marki używają wyłącznie sprawdzonych ogniw rzetelnych producentów, inne niekiedy posuwają się do używania ogniw regenerowanych, lub recyklingowanych z laptopowych baterii.

Lipoly 300x175 Bank energii   najważniejsze informacje które musisz znać
Ogniwo LiPoly

Wyższą jakość od nich posiadają ogniwa Li-Poly przede wszystkim ze względu na zwiększoną odporność na różnice temperatur, wolniejsze samoczynne rozładowywanie. Z drugiej strony są droższe, a realna pojemność delikatnie się różni porównując je do akumulatorów Li-Ion o tych samych gabarytach.

Kompletności dopełnia sterownik. W zależności od klasy urządzenia sterownik zajmuje się utrzymywaniem prawidłowego prądu ładowania, poprzez monitorowanie bezpiecznej temperatury, aż po jednoczesne ładowanie smartfona i powerbanku.


Jaki power bank wybrać?

Oczywiście najważniejszym czynnikiem jest pojemność. Jednak jak już wspomniałem wcześniej, baterię w telefonie o pojemności 3000mAh nie naładujemy do pełna power bankiem o pojemności 9000mAh. Przyczyną są ogniwa stosowane w power bankach. Działają one z napięciem innym niż prąd który ładuje telefon, a przesył energii powoduje straty. Jak więc obliczyć „prawdziwą pojemność power banku?

Cyber-Pomoc
minus Bank energii   najważniejsze informacje które musisz znać
Zastanawiasz się nad kupnem power banka? Sprawdź: Jaki power bank wybrać?

Wzór wygląda następująco:

(X•3.6) ⁄ 5=Y

Y-0.1•Y=P

Gdzie:

X – pojemność power banku
Y – pojemność banku energii która odpowiada naszej baterii w telefonie
P – „prawdziwa” ilość miliamperogodzin, która nas interesuje

Załóżmy że mamy powerbank o pojemności 10000mAh i akumulator w telefonie o pojemności 2500mAh. Ile razy możemy naładować telefon? Podstawiając do wzoru:
(10000•3.6) ⁄ 5=7200mAh

7200-0.1•7200=6840mAh

To jest liczba która nas interesuje. Obliczając ostatni raz  (6840/2500) szybko znajduję odpowiedź, telefon naładuję 2 razy do pełna i raz do połowy (2.592). Powyższe obliczenia oczywiście są przybliżone, a dokładne wartości różnią się wobec deklarowanych przez producentów, niemniej powyższe wzory są dosyć uniwersalne.
Teraz wystarczy pomyśleć, ile razy chcemy naładować nasz telefon.

Bank energii – Instrukcja i przydatne informacje

PBB 300x200 Bank energii   najważniejsze informacje które musisz znać

Power bank to najzwyklejszy akumulator, lecz przeznaczony głównie do ładowania telefonów (istnieją również np. do laptopów, lecz to bardzo niszowe urządzenia), więc należy zatroszczyć się o jego ogniwa.

Banki energii różnią się ilością cykli (po kilkuset pojemność zauważalnie spada , przyjmijmy że po 500). Ładujemy je również od kilkunastu, do kilkudziesięciu procent, najlepiej wtedy, gdy dioda nam to zasygnalizuje (załóżmy że od ok 30-90). Cała reszta przydatnych informacji jest wymieniona w wyżej wymienionych artykułach. Gdy zadbamy o sprzęt, on odwdzięczy się tym samym.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.