Bateria w laptopie

Bateria w laptopie – podstawowe informacje

Akumulator w laptopie to koronny atut urządzenia, pozwala nam pracować z dala od gniazdka na pewien czas. Jednakże, jest jednym z najszybciej i najczęściej eksploatowanych podzespołów, a co za tym idzie – bardzo szybko się zużywa. Jak więc prawidłowo zadbać o baterię w laptopie?

Aktualnie są montowane ogniwa litowo-jonowe, które z definicji wytrzymują ok. 500 cykli ładowania i rozładowania (przy 500 cyklach ładowania i rozładowania ich pojemność powinna wynosić powyżej 50%). Realne warunki pokazują jednak, że wystarczy około 300 cykli, by bateria straciła około połowy swojej pojemności.

Dodatkowo w grę wchodzi temperatura – powinna wynosić od 0-25 stopni Celsjusza, by zachować jak najdłużej prawidłowe parametry. Dodatkowo, po pewnym czasie akumulatory tracą swoje chemiczne właściwości i nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać.

 

Bateria w laptopie – jak o nią zadbać

Przede wszystkim, powinno się ograniczyć ilość cykli do minimum. Jeśli korzystamy z laptopa w domu, czy jakimkolwiek innym miejscu, gdzie mamy swobodny dostęp do gniazdka, i pewność, że nie stracimy ważnych plików podczas przerwy w dostawie prądu, korzystamy z ładowarki. Najlepiej ją wyjąć, gdy poziom naładowania wynosi około 50%. Notebooki działają na tej zasadzie, że gdy mamy podpiętą ładowarkę i baterię, w pierwszej kolejności energia jest pobierana z akumulatora. A z faktu, iż ładowarka jest podpięta, bateria się ładuje. Istnieją oczywiście dedykowane programy producentów, dzięki którym możemy zaprogramować jak będzie wyglądał cykl ładowania w takim stanie (np. od 20 do 80% a następnie podtrzymywanie) lecz dalej jest to kolejne ładowanie i rozładowywanie akumulatora. 

Po drugie, należy zadbać o prawidłową temperaturę pracy naszego sprzętu. W zbyt ciepłym otoczeniu, przy temperaturze laptopa wynoszącej 60 stopni, bateria może stracić nawet kilkadziesiąt procent pojemności w 3 miesiące.

Chcesz dbać o swoją baterię, lecz wydaje Ci się że Twój sprzęt jest zbyt ciepły? Oto wpisy, które pomogą Ci znaleźć na to odpowiedź i rozwiązać problem – Czyszczenie laptopa i Przegrzewanie komputera

 

Kalibracja akumulatora w laptopie

Przydatne jest również kalibrowanie co pewien czas baterii (zalecana jest gdy zużycie akumulatora wynosi 5-10%). Na czym to polega? Na dokładniejszym oszacowaniu aktualnego stanu baterii przez kontroler zamontowany w niej. To specjalna płytka elektroniczna, sterownik który ma za zadanie jak najlepiej wykorzystać baterię. Do tego potrzebuje w miarę aktualnych danych.

Na samym początku przyda się samemu poznać i oszacować stan zużycia baterii, najlepiej do tego użyć programu BatteryCare

BatCare Bateria w laptopie

Po otwarciu programu naszym oczom ukazuje się powyższy widok. Pokazuje on najbardziej podstawowe informacje na temat naszej baterii i w przystępny sposób odpowiada na nasze pytania.

By ją skalibrować ponownie, w zależności od przypadku jest konieczne użycie dedykowanego programu producenta, zrobienie tego z poziomu systemu lub skorzystanie z programu BatteryCare. Jak w każdym konkretnym przypadku odsyłam do Google, by zaczerpnąć informacji.

BCare Bateria w laptopie

W zakładce „Szczegółowe informacje” mamy dokładny podgląd na aktualny stan baterii. Jak widać, w moim przypadku jest zużyta w ponad 5%, co oznacza że powinienem przeprowadzić kalibrację.

Co jeśli bateria trzyma od kilku do kilkudziesięciu minut? Niestety w takim przypadku należy kupić wyłącznie nową, oryginalną baterię producenta do konkretnego modelu. Jednorazowy wydatek z okolic 100zł nie jest tak bolesny, jak utrata sprzętu za wielokrotności tej kwoty.

Posiadasz smartfon? Zadbaj również o jego baterię! Oto wpis który Ci pomoże – Bateria smartfona

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.