Baterie smartfonów – jak prawidłowo z nich korzystać

Bateria smartfona – fakty i mity. Kiedy ładować baterię?  Smartfon szybko się rozładowuje? Jak należy dbać o baterię? Formatowanie baterii w smartfonie?

Zapraszam do czytania.

Bateria smartfona Baterie smartfonów  jak prawidłowo z nich korzystać

 

 

Bateria  smartfona

Większość smartfonów jest zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi (Li-Ion) lub ich ulepszoną wersją litowo-polimerowymi (Li-Po/Li-Poly). Producenci obrali trend w stronę designu – smukłe, zaokrąglone urządzenia, ze szklanymi lub aluminiowymi obudowami, przez co coraz częściej spotykane są telefony z „niewymienialną” baterią.

Mimo tego faktu zatrważająco niewielki procent osób korzystających ze smartfonów wie, jak prawidłowo zadbać o często swój jedyny akumulator w telefonie.

  

Utrzymywanie długiej żywotności baterii

Po pierwsze nie należy rozładowywać jej do końca. Aktualnie baterie są tak zaprogramowane, żeby miały rezerwę po wyładowaniu (telefon po osiągnięciu 0% może zostać np. zresetowany lub można wykonać z niego połączenie), lecz pozostawiony w tym stanie na dłużej, może „uceglić” naszego smartfona (nie będzie mógł się włączyć, nawet podpięty do ładowarki). Co prawda można spróbować wyciągnąć baterię i wtedy ją ładować, ale przy niewymienialnych często nie jest to możliwe bez utraty gwarancji przez co telefon idzie do serwisu i tracimy go na pewien okres czasu.

 

Ładowanie smartfona

Ekran1 225x300 Baterie smartfonów  jak prawidłowo z nich korzystać

 

Najbezpieczniej jest go załadować od 20 do 80%. Mamy wtedy pewność że telefon nie rozładuje się do czasu aż dotrzemy do ładowarki, jak i również nie będzie przeładowany (w tym stanie baterie są niestabilne i w skrajnych przypadkach mogą się zapalić lub wybuchnąć). Na szczęście ograniczają nas ładowarki i oprogramowanie telefonu, które automatycznie zmniejsza natężenie prądu po pełnym naładowaniu. Niemniej polecam ładować smartfon w takim czasie, gdy np. kładąc się spać będzie naładowany i możemy odłączyć ładowarkę gniazdka.

Kolejną sprawą, która irytuje mnie jak i baterie, jest ładowanie kilku % baterii, odłączenie telefonu z gniazdka i powtórzenie czynności. Dlaczego nie powinno się tak robić? Ponieważ baterie mają ograniczoną ilość cykli ładowania. Po każdym ładowaniu tracą część swojej pojemności i nie odzyskamy jej.

Nie należy ich również formatować, w przeciwieństwie do akumulatora NiMH. Jest to bardzo niekorzystne, ponieważ ładując akumulator od 0 do 100% wytrzyma tylko kilkaset cykli ładowania.

Należy również nie zostawiać go w gorących miejscach – np. koło grzejnika, na pełnym słońcu lub w nagrzanym samochodzie. Im mniejsza temperatura, tym lepiej, ale oczywiście nie chodzi  o to, by smartfon trzymać w lodówce – wystarczy zadbać, żeby nie przebywał zbyt długo w  ciepłym miejscu.

 

Smartfon się szybko rozładowywuje

Jest to spowodowane używaniem aplikacji w tle. Gdy wyłączymy ekran aplikacje dalej działają. Łączą się, by sprawdzić czy np. nie mamy nowych powiadomień. Niektóre aplikacje wręcz z zasady są prądożerne – by sprawdzić, co najbardziej wykorzystuje naszą baterię w telefonach z systemem Android (w iOS i Windows Phone analogicznie) wchodzimy w Ustawienia a następnie Bateria i mamy obraz sytuacji:

Screenshot 169x300 Baterie smartfonów  jak prawidłowo z nich korzystać

Jednym z najbardziej zajmujących czynników oczywiście jest ekran, jak i proces System Android. Na to niewiele możemy poradzić, ale wyrzucając zbędne aplikacje i korzystając z wersji przeglądarkowych, np. Facebooka możemy odczuć różnicę.

Podsumowanie

 • Nie rozładowywać całkowicie telefonu, nie formatować go, nie ładować co 15 minut.
 • Najbezpieczniej ładować smartfona w okolicach 20-80% baterii.
 • Nie przeładowywać urządzenia (ładować go po osiągnięciu 100% naładowania). 
 • Nie używać ładowarek niewiadomego pochodzenia (tzw. no-name).
 • Nie ładować go w nocy.
 • Jeśli trzeba wymienić baterię – zrób to. Jeśli tylna klapka telefonu nie jest zdejmowalna, poproś o pomoc fachowca.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.
 • Przyda się napewno

  • Volt

   Dziękuję za komentarz 🙂 Zapraszam do czytania innych artykułów, o nich można powiedzieć to samo 🙂

 • Pomocne informacje,warto je zastosować.