Bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu

bezpieczenstwo Bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć wzrost w oszustwach przez internet i masę nowych virusów. Ludzie dają się nabierać na oszustwa, przez co tracą prywatne dane jak i pieniądze. Każdy użytkownik internetu codziennie loguje się na masę serwisów, na których posiada swoje prywatne dane.

Dla przykładu:

-prywatne maile

-konta na portalach społecznościowych

-konta bankowe

Wyciek tych danych powoduje smutek i cierpienie, niestety jak to już się stanie jest za późno tak, więc sprawdź poniżej moje porady.

Czasami virusy blokują dostęp do prywatnych zdjęć na dysku albo upubliczniają je w sieci, zacznijmy coś z tym robić. 

Jak zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci?

 1. Przede wszystkim korzystaj z ochrony anty-virusowej i skanuj komputer, co najmniej raz w miesiącu. Darmowe anty-virusy nie są tak skuteczne jak płatne (wiem to z własnego doświadczenia), ale lepiej taki niż żaden. Mity o zamulaniu komputera przez anty-virusa są już dawno przeszłością chyba, że Twój komputer jest naprawdę, ale to naprawdę stary. Sprawdzaj obecne promocje, czasami tanio można kupić licencję na program anty-virusowy. Ja korzystam z ESET Smart Security, który sprawdza też strony i pocztę w poszukiwaniu virusów.
 2. Korzystaj z poczty, która posiada zabezpieczenia. Obecnie najlepszą na rynku jest poczta od Google (GMAIL). Z reguły podejrzane wiadomości trafiają do folderu SPAM. Dodatkowym jej atutem jest możliwość korzystania z tego samego konta w innych serwisach Google np. Google +, Youtube, Adwords
 3. Uważaj na załączniki, nie pobieraj ich, jeśli nie znasz autora wiadomości.
 4. Stosuj foldery oraz oznaczenia na kontach pocztowych tak, aby wiedzieć, że wiadomości od tego użytkownika są bezpieczne.
 5. Żaden bank nigdy nie wymaga podawania swojego hasła w odpowiedzi.
 6. Uważaj też na strony, z których się logujesz do banku. Sprawdzaj ich adresy, używaj bezpiecznego szyfrowania (https://). Nie loguj się w kawiarenkach internetowych.
 7. Jedno konto pocztowe dla wszystkich kont jest to stanowczo za mało. Stwórz sobie kilka takich kont, ponieważ kiedy ktoś Ci się włamie na to z grami to nie dostanie się do Twojego banku.
 8. Stosuj dodatkowe zabezpieczenia np. pytania pomocnicze, numery telefonów (z reguły jest taka opcja za darmo).
 9. Uważaj na sprzedawców, weryfikuj ich autentyczność, sprawdzaj opinie i oceny.
 10. Używaj silnych haseł zawierających 8 znaków małe/duże litery, cyfry i znaki specjalne. Najlepiej korzystać z takich generowanych np. tutaj: https://www.dobrehaslo.pl/ Najlepiej bazę haseł przechowywać fizycznie na kartce lub na pendrive, ale trzeba pamiętać żeby nikomu go nie udostępniać, niektórzy rezerwują pendrive specjalnie do tego celu.
 11. Uważaj na urządzenia przenośne takie jak: telefon, mp3, mp4, pendrive. Na nich często można przenieść od kogoś virusa. Skanuj od razu po podłączeniu. Niektóre anty-virusy robią to automatycznie.
 12. Rób kopie zapasowe ważnych plików. Możesz do tego użyć dysków sieciowych, pendrive, płyt dvd/cd.
 13. Czytaj dokładnie informacje o kosztach na stronach. Wiele osób nie zauważa stopki (informacji na dole strony), w której są informacje o kosztach.
 14. Uważaj, co instalujesz, nie klikaj cały czas dalej tylko czytaj. Wiele osób przez przypadek instaluje dodatkowe paski narzędziowe do przeglądarki czy reklamy, a wystarczyło tylko odznaczyć. Jeśli pisze „toolbar” to chodzi o pasek narzędziowy, najlepiej odznaczyć, bo, po co nam śmiecie w przeglądarce.

 

Zrób coś póki nie jest za późno!

Jeśli chcesz coś dodać do wpisu to po prostu napisz o tym w komentarzu.

Autor Wpisu Administrator Przemek

Właściciel bloga, technik informatyk. Interesuje się technologią, komputerami, motocyklami i muzyką.