Co to chmura? Jaką chmurę wybrać?

Co to chmura?

1 Co to chmura? Jaką chmurę wybrać?

Chmura to model usługi przetwarzania danych przez usługodawcę. Dla zwykłego użytkownika to najczęściej określona ilość miejsca na trzymanie swoich plików, lecz może być to również chmura obliczeniowa lub infrastruktura przeznaczona do konkretnych zadań. Aktualnie użytkownicy w chmurach przede wszystkim przechowują swoje dane, lecz w przyszłości prawdopodobnie będzie możliwe na przykład granie w chmurze.

Jaką chmurę wybrać? Darmowe chmury.

Gdy ktoś chce korzystać z takowej usługi, zadaje sobie pytanie – jaka chmura jest przeznaczona dla mnie? Praktycznie każda chmura na ten moment ma bardzo wysoką jakość. Różnią się przede wszystkim interfejsem, ilością darmowej pojemności, wysokością abonamentu i dodatkowymi „ficzerami”.

Dysk w chmurze – Porównanie.

Oto porównanie darmowych dysków w chmurze:

Nazwa chmury

Darmowa pojemność

Dodatkowe informacje

Dysk Google

15GB

Wymaga konta Google, ogromna funkcjonalność

Dropbox

2GB

Pozwala uzyskać dodatkowe, bezpłatne miejsce za wykonywanie zadań (do 16GB)

Microsoft OneDrive

2GB

Współpracuje z pakietem Office, darmowy dostęp do pakietu Office w przeglądarce

Mega

50GB

Założona przez Kima Dotcoma, reklamuje się szyfrowaniem plików po stronie klienta (zdecydowanie zwiększone bezpieczeństwo)

Amazon Drive

Nielimitowana dla zdjęć, 5GB dla innych rodzajów plików

Atrakcyjna dla ludzi zajmujących się fotografią, kopia bezpieczeństwa wykonywana na zabezpieczonych serverach Amazonu

Apple iCloud

5GB

Bardzo przydatna dla posiadaczy sprzętu firmy Apple, przydatne informacje

box

10GB

Reklamuje się jako chmura o zdecydowanie zwiększonym poziomie bezpieczeństwa i oferuje kila ciekawych funkcji (np. data wygaśnięcia linku)

hubiC

25GB

W zakresie o bezpieczeństwo danych podlega prawu francuskiemu, reklamuje się podwyższonym poziomem odporności na włamania i zagrożenia

flickr

1TB

Przeznaczona tylko i wyłącznie na zdjęcia, jedna z największych internetowych galerii, doskonała dla fotografów

Jaka chmura dla kogo? Najlepsza chmura dla Ciebie.

2 Co to chmura? Jaką chmurę wybrać?

Jak wynika z powyższej tabeli, większość chmur jest uniwersalnych. Kilka z nich jest przeznaczonych wyłącznie do zdjęć, lecz gros dostawców wybiera uniwersalność. Dla:
Fotografa: proponowałbym chmurę i serwis flickr, w bazie posiada 13 miliardów zdjęć i 120 milionów użytkowników.

Pracy z dokumentami: najciekawsze oferty posiada Dysk Google (arkusze, formularze i dostęp do wielu usług giganta internetowego) i OneDrive Microsoftu (niewielka pojemność, ale stworzona z myślą o dokumentach, które u zwykłych użytkowników nie przekraczają kilku MB).

Kogoś, kto przejmuje się bezpieczeństwem: MEGA, hubiC oraz box.

Oczywiście każda z wyżej wymienionych chmur ma swoje wady i zalety, lecz łączy je wysoka jakość usług i dbałość o użytkownika.

Darmowa chmura.

Zdjęcia w chmurze.

Każda z w/w do tego się nadaje, a niektóre z nich kładą na nie nacisk. W zależności czy chcemy się chwalić nimi przed światem, udostępniać je, pokazywać znajomym itp. najbardziej nadaje się do tego flickr, a jeśli chcemy kolejny backup (kolejną kopię bezpieczeństwa) wybieramy chmurę która najbardziej nam odpowiada (np. niskim abonamentem jeśli posiadamy ich całe mnóstwo, lub wielką, darmową powierzchnią).Jak zrobić chmurę? Stworzenie własnej chmury.

Najprostsze rozwiązanie to podpięcie dysku USB (lub pendrive’a) do routera z wejściem USB. Taki magazyn to prosty dysk sieciowy, bardzo tanie i łatwe do wykonania zadanie, minusem jest posiadanie plików wyłącznie w sieci lokalnej (jeśli chcemy, żeby dostęp był możliwy z Internetu, trzeba przejść dodatkową, trudną konfigurację).

4 300x183 Co to chmura? Jaką chmurę wybrać?

Drugim rozwiązaniem, jest użycie programu ownCloud. Możemy wykupić u nich serwer, lub skorzystać z własnego komputera (minusem jest powinność uruchomienia komputera/laptopa/serwera 24/7 by dostęp do plików był nieprzerwany). Co do konfiguracji, ich możliwości i preferencji dotyczących jej, odsyłam do Google.

Trzecim, dedykowanym i prawdopodobnie najdroższym ale i najlepszym rozwiązaniem jest kupno serwera NAS. Jest to specjalnie przygotowany komputer, który zajmuje się jedynie przechowywaniem plików. Kupujemy taki serwer (od ok. 400zł) dorzucamy odpowiednią ilość dysków o wybranej przez nas pojemności (niektóre serwery mają już dyski w zestawie) i podążamy za instrukcją obsługi. Potem cieszymy się pojemnym, pewnym i stworzonym przez siebie magazynem danych 🙂

Jaki NAS wybrać? Porównanie tanich serwerów NAS.

Zaproponuję kilka ciekawszych serwerów NAS dla użytkowników domowych. Najczęściej to urządzenia proste w obsłudze, które wystarczy uruchomić, a ich konfiguracja jest szybka i prosta. Jeśli dysku nie ma w zestawie, według mnie jedynym rozwiązaniem jest kupno dysku WD Red – jako jedyny na rynku, jest przystosowany do pracy w macierzy dyskowej (serwerze NAS na przykład).

Każde z urządzeń jest uniwersalne, lecz będzie posiadać jeden atut, który je wyróżnia na tle innych (przeznaczenie do multimediów, backupu itp.).

NAZWAPARAMETRYOPISCENA
WD My Cloud 2TBDysk 3.5 cala 2TB w zestawie
Ethernet (RJ45)
USB 3.0
Chyba najbardziej ekonomiczna wersja, w tej cenie dostajemy serwer NAS wraz z dołączonym dyskiem 2TB. Cechuje się mnogością zabezpieczeń, funkcji i prostą konfiguracją.SPRAWDŹ
Synology DS216se256 MB RAM, 800MHz
2 kieszenie na dysk 3.5 cala do 16TB
Obsługuje RAID: 0, 1, JBOD, Synology Hybrid Raid
2xUSB
Ethernet (RJ45)
Ekonomiczny, ma bardzo dobre parametry pracy, idealnie nadaje się do przechowywania multimediów dzięki obsługiwanej pojemności i możliwości strumieniowania, obsługuje kamery IP, pozwala na synchronizację plików pomiędzy różnymi chmurami, jest zarządzalny przez telefonSPRAWDŹ
Thecus N2310512 MB RAM, 800MHz
Ethernet (RJ45)
USB 3.0
RAID: 0, 1, JBOD
2 kiedzenie na dysk 3.5 cala do 8TB
Do wstępnej konfiguracji wystarczy podłączenie do sieci, posiada szereg zabezpieczeń i dedykowane oprogramowanie, obsługuje BitTorrent i serwer plików FTP, kopiowanie przez USB i SD jednym przyciskiem, idealny do backupu, zarządzalny przez telefonSPRAWDŹ
ZyXEL NAS326512MB RAM, 1.2GHz
Ethernet  (RJ45)
USB
RAID: 0,1, JBOD
2 kieszenie na dysk 2.5/3.5 cala do 12TB
Obsługuje wiele usług, między innymi serwer wydruku, FTP, WWW, iTunes i serwer multimediów. Niezwykle wygodny przy zarządzaniu i obsługiwaniu z telefonuSPRAWDŹ

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.
 • Świetne zestawienie, konkretne informacje – zalinkuję na swoim blogu 🙂 dziękuję Nauczona.pl

 • Bardzo fajne zestawienie, właśnie się zastanawiałam co najlepiej wybrać :). Dziękuję 🙂

 • Maja Kolasa

  Ja szukam dużej chmury darmowej na muzykę mam jej ponad 50GB coś polecacie ?

  • Volt

   Ponad 50GB czyli ile dokładnie? Jak widać z tabeli, najbardziej odpowiada Mega, ze względu na pojemność. Teoretycznie Deezer oferuje funkcję streamowania własnej muzyki, może warto się temu bliżej przyglądnąć? W ostateczności zostaje postawić własny server multimediów 😀

 • G M

  Na Flickr mogę przesyłać filmiki które trwają do 2 minut