Ciekawe Wpisy

Czyszczenie laptopa

Jak należy przeprowadzić czyszczenie laptopa? Czy można przy tym stracić gwarancję? Jakie są korzyści? Ile to kosztuje?

Opiszę to wszystko dokładnie w artykule.

Dlaczego należy czyścić laptopa i czym jest to spowodowane?

Problemem najczęściej jest kurz, który osiada na układzie chłodzenia.

Powoduje on to, że powietrze nie jest tak efektywnie wciągane i wydmuchiwane, przez co zdecydowanie potrafi pogorszyć komfort korzystania z tych urządzeń. Innym czynnikiem jest źle zaprojektowane chłodzenie (niewydajne dla danego urządzenia) standardowo podyktowane cięciem kosztów. Kolejnym problemem jest wyschnięcie pasty termoprzewodzącej (specjalnej substancji nakładanej na najcieplejsze elementy laptopa; kartę graficzną i procesor). Ma ona za zadanie ułatwić przewodnictwo cieplne podnosząc efektywność całego układu chłodzenia. Jednak po pewnym czasie (w zależności od warunków, umownie przyjmijmy ok. 3 lat) zmienia swoje właściwości i trzeba ją wymienić.

Jakie są objawy?

– laptop nawet podczas niewymagającej pracy (przeglądarka, oglądanie video, programy biurowe) jest dosyć głośny
– wentylator pracuje na wysokich obrotach
– zauważalny spadek wydajności
– restartowanie się komputera
– zbyt ciepła obudowa szczególnie w miejscu, gdzie umieszczone są procesor i karta graficzna

 

Jak zmierzyć temperaturę?

Osobiście polecam darmowy program – HWMonitor (link). W mojej ocenie jest najbardziej precyzyjny, ponieważ mierzy temperaturę wszystkich podzespołów. Jako alternatywę można użyć CoreTemp (link). Jeśli temperatura wydaje się podejrzanie wysoka (np. 50°C zaraz po uruchomieniu, a potem ciągle rośnie) należy wyczyścić urządzenie.

HWMon 243x300 Czyszczenie laptopa

WAŻNE: podczas grania lub korzystania z programów np. obróbki video/zdjęć wysoka temperatura jest dosyć normalnym zjawiskiem. Laptop jest wtedy obciążony co powoduje nagrzewanie się podzespołów.

 

Co z gwarancją?

NIE UTRACISZ GWARANCJI gdy nie zerwiesz plomb gwarancyjnych ani nie uszkodzisz mechanicznie sprzętu. Najczęściej producenci tacy jak SAMSUNG, Toshiba, Dell, ASUS, Acer i inni nie zakładają plomb na układ chłodzenia więc właściciel może bezproblemowo go wyczyścić.

 

Czyszczenie laptopa – cena?

Trochę skomplikowane pytanie, zależne od miejsca zamieszkania, serwisu, czasem również sprzętu który posiadacie. Najmniejsza cena czyszczenia laptopa jaką poznałem to 30zł, a maksymalna szybuje w okolice 150zł. Czym to jest spowodowane? Oczywiście jakością usługi. Można bezpiecznie założyć, że jeśli sam to zrobisz za zaoszczędzone pieniądze możesz np. zabrać partnerkę do kina 😉

 

 

Co zrobić aby go wyczyścić?

Przechodzimy do najważniejszego punktu. Najpierw trzeba się zdecydować jak dokładnie i inwazyjnie chcemy to zrobić.

Opiszę dwa sposoby:

1) Czyszczenie laptopa bez rozbierania?

Jest to najmniej szkodliwy sposób – nic nie musimy ściągać, otwierać ani rozbierać.

Przede wszystkim należy wyłączyć urządzenie, odpiąć zasilacz, wyjąć baterię i przygotować sobie skrawek wolnego miejsca, na który może swobodnie opadać kurz.

Musimy się zaopatrzyć w puszkę sprężonego powietrza (do kupienia np. w sklepie komputerowym) lub kompresor (jeśli masz do niego dostęp). Nie ma to większego znaczenia. Najpierw lokalizujemy wloty powietrza (miejsca gdzie chłodne powietrze jest zasysane). W zależności od modelu laptopa mogą one różnie wyglądać i inaczej być umiejscowione.

Wygląd otworów 300x157 Czyszczenie laptopa
Przykładowe umiejscowienie otworów wentylacyjnych

 

Wdmuchujemy tam powietrze, do czasu aż kurz nie będzie się przez nie wydostawał , później lokalizujemy wylot powietrza (procedura jak wyżej, najczęściej lewy bok/tył) i powtarzamy operację.

Wylot powietrza 300x62 Czyszczenie laptopa
Wylot gorącego powietrza

 

Przy wylocie jest umiejscowiony wentylator – kurz bardzo często osiada na jego łopatkach zmniejszając jego wydajność i psując nam krwi – należy starannie zająć się tym miejscem. Po czyszczeniu polecam posprzątać miejsce pracy (na wszelki wypadek), obudowę laptopa i włączyć go od razu.

 

2) Przedmuchanie układu chłodzenia

Kolejny sposób wymaga rozebrania laptopa, lecz przynosi już spore korzyści, ponieważ mamy pewność, że cały kurz zostanie usunięty z wentylatora.

Należy przygotować płaski wkrętak i odrobinę wolnego miejsca. Laptop oczywiście odłączony z gniazdka i z wyjętą baterią. Najprościej jest zdjąć klawiaturę – najczęściej jest ona mocowana na zatrzaskach u góry klawiatury.

Zatrzaski na klawiaturze 300x128 Czyszczenie laptopa
Zatrzaski klawiatury w laptopie

 

Klamry należy popchnąć śrubokrętem i włożyć go w lukę tak, by zapinka zwolniła klawiaturę. Następnie podnosimy ją od góry, wypinamy od spodu i odpinamy taśmę.

Taśma klawiatury 300x225 Czyszczenie laptopa
Taśma klawiatury

Gdy już widzimy wentylator osiągnęliśmy sukces.

Wentylator 300x294 Czyszczenie laptopa
Widok wentylatora w laptopie

 

Wdmuchujemy tam powietrze, aż cały kurz będzie poza wentylatorem i składamy wszystko ponownie. Na koniec polecam UPEWNIĆ SIĘ ŻE KLAWIATURA JEST DOBRZE WPIĘTA. Później cieszymy się czystym, chłodnym laptopem. 😉

 

Jakie są korzyści?

W zależności od wielu czynników (modelu, stopnia zabrudzenia, konkretnego układu) temperatura powinna spaść o kilkanaście stopni – z mojego doświadczenia od 10 do nawet 25. Jest to całkiem dużo, a na pewno na własne uszy można usłyszeć różnicę.

 

Czyszczenie laptopa odkurzaczem

Osobiście nie polecam użycia tylko i wyłącznie odkurzacza. Można go wykorzystać gdy np. wdmuchujemy sprężone powietrze, a odkurzaczem wyssać kurz. Podczas czy po operacji – sądzę, że nie ma to większego znaczenia. Jest to na pewno przydatne, ale odradzam użycia wyłącznie odkurzacza.

 

Czyszczenie ekranu

Jako bonus, gdy laptop jest czysty w środku można przeczyścić matrycę. Nieważne czy jest matowa czy lśniąca. Detergentem (np. środkiem do czyszczenia szyb) należy zwilżyć szmatkę/chusteczkę/ręcznik papierowy, przetrzeć nim dokładnie ekran, uważając by płyn nie dostał się w rowki. Następnie suchą szmatką dokładnie wytrzeć ekran.

 

Polecane pasty termoprzewodzące

Gdy mamy już rozebrany układ chłodzenia (patrz: przedmuchanie układu chłodzenia) wystarczy odkręcić 4 śruby, by zdjąć całe chłodzenie. Mamy wtedy odsłonięty rdzeń procesora i karty graficznej (o ile jest w zestawie), na które trzeba nałożyć pastę termoprzewodzącą w rozsądnej ilości, uważając by nie uszkodzić elementów. Oto kilka polecanych past:

NazwaOpisCena
Arctic Cooling MX-24g dosyć taniej pasty o przewodności cieplnej 5.6W/mK.
Idealna do komponentów z niższej półki wydajnościowej.
od 13,50,-
Zalman ZM-STG23.5g do o przewodności cieplnej wynoszącej 4.1W/mK. Rozsądna pasta do niewymagających zastosowań.od 20,-
GELID GC-Extreme3.5g pasty o przewodności cieplnej wynoszącej 8.5W/mK. Nie przewodzi prądu, nie powoduje korozji, nie jest toksyczna. W zestawie z łopatką do rozsmarowania, wybór najbardziej polecany przeze mnie do każdego zastosowania.od 33,-
Thermal Grizzly Conductonaut1g pasty z wyższej półki o przewodności cieplenj wynoszącej aż 73W/mK. Najlepsza do przegrzewających się urządzeń, zakres temperatur od 10 do 140 stopni Celsjusza. od 30,50,-
Coollaboratory Liquid Pro1g pasty z ciekłego metalu o przedwodności cieplnej wynoszącej aż 80W/mK. Doceniana przez najbardziej wymagających użytkowników, polecana do ekstremalnych zastosowań.od 30,50,-
 

minus Czyszczenie laptopa
Cyber-Pomoc
Zapraszam do komentowania i udostępniania 🙂

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • dlaczego odpinamy baterie w laptopie podczas rozbierania
  • jak bezpiecznie odpiac zatrzaski w obudowie laptopa

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.