Czyszczenie laptopa

Jak należy przeprowadzić czyszczenie laptopa? Czy można przy tym stracić gwarancję? Jakie są korzyści? Ile to kosztuje?

Opiszę to wszystko dokładnie w artykule.

Dlaczego należy czyścić laptopa i czym jest to spowodowane?

Problemem najczęściej jest kurz, który osiada na układzie chłodzenia.

Powoduje on to, że powietrze nie jest tak efektywnie wciągane i wydmuchiwane, przez co zdecydowanie potrafi pogorszyć komfort korzystania z tych urządzeń. Innym czynnikiem jest źle zaprojektowane chłodzenie (niewydajne dla danego urządzenia) standardowo podyktowane cięciem kosztów. Kolejnym problemem jest wyschnięcie pasty termoprzewodzącej (specjalnej substancji nakładanej na najcieplejsze elementy laptopa; kartę graficzną i procesor). Ma ona za zadanie ułatwić przewodnictwo cieplne podnosząc efektywność całego układu chłodzenia. Jednak po pewnym czasie (w zależności od warunków, umownie przyjmijmy ok. 3 lat) zmienia swoje właściwości i trzeba ją wymienić.

Jakie są objawy?

– laptop nawet podczas niewymagającej pracy (przeglądarka, oglądanie video, programy biurowe) jest dosyć głośny
– wentylator pracuje na wysokich obrotach
– zauważalny spadek wydajności
– restartowanie się komputera
– zbyt ciepła obudowa szczególnie w miejscu, gdzie umieszczone są procesor i karta graficzna

 

Jak zmierzyć temperaturę podzespołów laptopa?

Osobiście polecam darmowy program – HWMonitor (link). W mojej ocenie jest najbardziej precyzyjny, ponieważ mierzy temperaturę wszystkich podzespołów. Jako alternatywę można użyć CoreTemp (link). Jeśli temperatura wydaje się podejrzanie wysoka (np. 50°C zaraz po uruchomieniu, a potem ciągle rośnie) należy wyczyścić urządzenie.

HWMon 243x300 Czyszczenie laptopa

WAŻNE: podczas grania lub korzystania z programów np. obróbki video/zdjęć wysoka temperatura jest dosyć normalnym zjawiskiem. Laptop jest wtedy obciążony co powoduje nagrzewanie się podzespołów.

 

Czyszczenie laptopa a gwarancja

NIE UTRACISZ GWARANCJI gdy nie zerwiesz plomb gwarancyjnych ani nie uszkodzisz mechanicznie sprzętu. Najczęściej producenci tacy jak SAMSUNG, Toshiba, Dell, ASUS, Acer i inni nie zakładają plomb na układ chłodzenia więc właściciel może bezproblemowo go wyczyścić.

 

Cena czyszczenia laptopa?

Trochę skomplikowane pytanie, zależne od miejsca zamieszkania, serwisu, czasem również sprzętu który posiadacie. Najmniejsza cena czyszczenia laptopa jaką poznałem to 30zł, a maksymalna szybuje w okolice 150zł. Czym to jest spowodowane? Oczywiście jakością usługi. Można bezpiecznie założyć, że jeśli sam to zrobisz za zaoszczędzone pieniądze możesz np. zabrać partnerkę do kina 😉

  

Jak wyczyścić laptopa?

Przechodzimy do najważniejszego punktu. Najpierw trzeba się zdecydować jak dokładnie i inwazyjnie chcemy to zrobić.

Opiszę dwa sposoby:

1) Czyszczenie laptopa bez rozbierania?

Jest to najmniej szkodliwy sposób – nic nie musimy ściągać, otwierać ani rozbierać.

Przede wszystkim należy wyłączyć urządzenie, odpiąć zasilacz, wyjąć baterię i przygotować sobie skrawek wolnego miejsca, na który może swobodnie opadać kurz.

Musimy się zaopatrzyć w puszkę sprężonego powietrza (do kupienia np. w sklepie komputerowym) lub kompresor (jeśli masz do niego dostęp). Nie ma to większego znaczenia. Najpierw lokalizujemy wloty powietrza (miejsca gdzie chłodne powietrze jest zasysane). W zależności od modelu laptopa mogą one różnie wyglądać i inaczej być umiejscowione.

Wygląd otworów 300x157 Czyszczenie laptopa
Przykładowe umiejscowienie otworów wentylacyjnych

 

Wdmuchujemy tam powietrze, do czasu aż kurz nie będzie się przez nie wydostawał , później lokalizujemy wylot powietrza (procedura jak wyżej, najczęściej lewy bok/tył) i powtarzamy operację.

Wylot powietrza 300x62 Czyszczenie laptopa
Wylot gorącego powietrza

 

Przy wylocie jest umiejscowiony wentylator – kurz bardzo często osiada na jego łopatkach zmniejszając jego wydajność i psując nam krwi – należy starannie zająć się tym miejscem. Po czyszczeniu polecam posprzątać miejsce pracy (na wszelki wypadek), obudowę laptopa i włączyć go od razu.

 

2) Przedmuchanie układu chłodzenia laptopa

Kolejny sposób wymaga rozebrania laptopa, lecz przynosi już spore korzyści, ponieważ mamy pewność, że cały kurz zostanie usunięty z wentylatora.

Należy przygotować płaski wkrętak i odrobinę wolnego miejsca. Laptop oczywiście odłączony z gniazdka i z wyjętą baterią. Najprościej jest zdjąć klawiaturę – najczęściej jest ona mocowana na zatrzaskach u góry klawiatury.

Zatrzaski na klawiaturze 300x128 Czyszczenie laptopa
Zatrzaski klawiatury w laptopie

 

Klamry należy popchnąć śrubokrętem i włożyć go w lukę tak, by zapinka zwolniła klawiaturę. Następnie podnosimy ją od góry, wypinamy od spodu i odpinamy taśmę.

Taśma klawiatury 300x225 Czyszczenie laptopa
Taśma klawiatury

Gdy już widzimy wentylator osiągnęliśmy sukces.

Wentylator 300x294 Czyszczenie laptopa
Widok wentylatora w laptopie

 

Wdmuchujemy tam powietrze, aż cały kurz będzie poza wentylatorem i składamy wszystko ponownie. Na koniec polecam UPEWNIĆ SIĘ ŻE KLAWIATURA JEST DOBRZE WPIĘTA. Później cieszymy się czystym, chłodnym laptopem. 😉

 

Jakie są korzyści czyszczenia laptopa?

W zależności od wielu czynników (modelu, stopnia zabrudzenia, konkretnego układu) temperatura powinna spaść o kilkanaście stopni – z mojego doświadczenia od 10 do nawet 25. Jest to całkiem dużo, a na pewno na własne uszy można usłyszeć różnicę.

 

Czyszczenie laptopa odkurzaczem

Osobiście nie polecam użycia tylko i wyłącznie odkurzacza. Można go wykorzystać gdy np. wdmuchujemy sprężone powietrze, a odkurzaczem wyssać kurz. Podczas czy po operacji – sądzę, że nie ma to większego znaczenia. Jest to na pewno przydatne, ale odradzam użycia wyłącznie odkurzacza.

 

Czyszczenie ekranu laptopa

Jako bonus, gdy laptop jest czysty w środku można przeczyścić matrycę. Nieważne czy jest matowa czy lśniąca. Detergentem (np. środkiem do czyszczenia szyb) należy zwilżyć szmatkę/chusteczkę/ręcznik papierowy, przetrzeć nim dokładnie ekran, uważając by płyn nie dostał się w rowki. Następnie suchą szmatką dokładnie wytrzeć ekran.

 

Polecane pasty termoprzewodzące

Gdy mamy już rozebrany układ chłodzenia (patrz: przedmuchanie układu chłodzenia) wystarczy odkręcić 4 śruby, by zdjąć całe chłodzenie. Mamy wtedy odsłonięty rdzeń procesora i karty graficznej (o ile jest w zestawie), na które trzeba nałożyć pastę termoprzewodzącą w rozsądnej ilości, uważając by nie uszkodzić elementów. Oto kilka polecanych past:

NazwaOpisCena
Arctic Cooling MX-24g dosyć taniej pasty o przewodności cieplnej 5.6W/mK.
Idealna do komponentów z niższej półki wydajnościowej.
SPRAWDŹ
Zalman ZM-STG23.5g do o przewodności cieplnej wynoszącej 4.1W/mK. Rozsądna pasta do niewymagających zastosowań.SPRAWDŹ
GELID GC-Extreme3.5g pasty o przewodności cieplnej wynoszącej 8.5W/mK. Nie przewodzi prądu, nie powoduje korozji, nie jest toksyczna. W zestawie z łopatką do rozsmarowania, wybór najbardziej polecany przeze mnie do każdego zastosowania.SPRAWDŹ
Thermal Grizzly Conductonaut1g pasty z wyższej półki o przewodności cieplenj wynoszącej aż 73W/mK. Najlepsza do przegrzewających się urządzeń, zakres temperatur od 10 do 140 stopni Celsjusza. SPRAWDŹ
Coollaboratory Liquid Pro1g pasty z ciekłego metalu o przedwodności cieplnej wynoszącej aż 80W/mK. Doceniana przez najbardziej wymagających użytkowników, polecana do ekstremalnych zastosowań.SPRAWDŹ
 

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.