Facebook – Uwaga na oszustów i aplikacje

Jak wiadomo nie od dziś Facebook gromadzi masę ludzi, z różnych miejsc o różnych zainteresowaniach. Wiele osób korzysta z tego ruchu aby zaprosić ich na swoją stronę, do sklepu lub innego miejsca. Oczywiście nie ma w tym nic złego jeśli obojgu stronom to pasuje, a nikt na tym nie ucierpi.

 

Oszuści na Facebooku

Niestety oszuści nie próżnują i nawet na facebook’u można ich spotkać. Najczęściej piszą z fake (fałszywych) kont podając się za kogoś innego. Takie konto zazwyczaj jest puste i nie zawiera historii ani żadnych „lajków” czy komentarzy przy zdjęciach. Niestety, nawet to próbują podrabiać, więc nie zawsze to jest głównym wyznacznikiem.

 

hacker3 300x200 Facebook    Uwaga na oszustów i aplikacje

 

Fałszywe zdjęcie kogoś innego

Większość „fake” kont ma zdjęcie dla zwiększenia wiarygodności, często takie zdjęcie jest pobrane z jakiejś innej strony. Czasami może to być też jakaś aktorka. W takim przypadku można skopiować adres zdjęcia (link) i wkleić go do wyszukiwarki Google za pomocą zdjęcia Google Grafika.Po co podawać się za kogoś innego i pisać na Facebooku?

To jest akurat najprostsze pytanie – dla pieniędzy. Oszuści próbują wmawiać że wygrałeś nowego iphone, nowe buty czy możesz obejrzeć nagi występ znanej aktorki. Sposobów jest mnóstwo. Po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany do strony na której masz do wpisania numer telefonu. Po tym zapisujesz się do subskrypcji co oznacza że kilka razy w tygodniu będzie Ci automatycznie pobierało kilka złotych z konta, dopóki się nie wypiszesz. Lub jednorazowo zostaną Ci pobrane jakieś środki z konta.

Nie warto wpisywać swojego numeru telefonu, na konkursach i podejrzanych stronach!

 

Oszukiwanie przez aplikacje na Facebooku

Ostatnimi czasy stało się popularne oszukiwanie przez aplikacje. Najczęściej wygląda to tak, że dostęp do jakiejś strony jest zablokowany, aby odblokować trzeba zapisać się do aplikacji.

Co takie aplikacje robią? 

Dzięki nim oszust zyskuje możliwość publikowania postów na Twojej tablicy. Wszystkie te posty zobaczą Twoi znajomi myśląc że to Ty właśnie to opublikowałeś/łaś. Takim sposobem oszustwo dostaje się do jeszcze większej ilości ludzi, nabierając i zdzierając z nich pieniądze.

Jak usunąć aplikacje z konta na FB?

Wystarczy przejść do ustawień konta na Facebooku i usunąć niepożądane aplikacje. Facebook – Ustawienia Aplikacji

To by było na tyle w tym wpisie. Udostępnij dalej aby więcej osób się o tym dowiedziało.

Autor Wpisu Administrator Przemek

Właściciel bloga, technik informatyk. Interesuje się technologią, komputerami, motocyklami i muzyką.