Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.

Jak sprawdzić pamięć RAM?

RAM – skrót od Random Access Memory, w tłumaczeniu pamięć swobodnego dostępu. Jest to jedna z podstawowych części komputera która służy m.in. do przechowywania programów, ich wyników i danych.

W komputerach, smartfonach i podobnych urządzeniach jest spotykana jako pamięć operacyjna, ponieważ procesor ją w pełni obsługuje. Niektóre komponenty (np. karta graficzna) wykorzystuje swoją pamięć RAM do obsługi jako bufor do przechowywania danych. W obecnych czasach, co kilka lat zapotrzebowanie na pamięć RAM zwiększa się dwukrotnie – należy ją wtedy dokupić lub całkowicie wymienić. Aby zrobić to poprawnie, najpierw musimy wiedzieć jak sprawdzić pamięć RAM.

jak sprawdzic ram 1024x683 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.

Rodzaje pamięci RAM

Pamięć dzieli się na pamięć ulotną i nieulotną.

Ta pierwsza cechuje się tym, że nawet po zaniku zasilania nie traci swoich wyników. Ze względu na to, stosuje się ją do przechowywania różnych ustawień (np. BIOS). NVRAM (pamięć nieulotna) ze względu na budowę dzieli się na FRAM, MRAM, NRAM  oraz PRAM .

Pamięć RAM należy do pamięci ulotnych, zapisane dane nie są „zapamiętywane” po odłączeniu zasilania. Cechuje się wielką prędkością, oraz niskim zużyciem energii. Rodzaje pamięci RAM różnią się głównie standardem obudowy i parametrami, najważniejsze z nich to taktowanie i opóźnienia.

Popularne rodzaje pamięci RAM

Rozpoczynając od najstarszej, to kolejno: DIP, SIPP, SIMM, DIMM, SDR SDRAM, RIMM, DDR, DDR2, DDR3 oraz DDR4.

W aktualnych komputerach można spotkać pamięć DDR2, chociaż zaprezentowana w 2014 roku pamięć DDR4 powoli wypycha z rynku DDR3. Inne urządzenia, np karty graficzne stosują odmianę GDDR czy smartfony LPDDR. Pamięć jest wtedy specjalnie projektowana do konkretnych zadań. W karcie graficznej musi być jak najszybsza, a w smartfonie ma mieć możliwie najniższy pobór energii.Jak sprawdzić pamięć RAM?

Każda pamięć RAM powinna mieć na sobie naklejkę, lub oznaczenia które pomogą ją zidentyfikować. Gdy to nie zadziała, program CPU-Z (link) przyjdzie nam z pomocą. Nie ma dla niego znaczenia czy chcemy sprawdzić rodzaj pamięci RAM w komputerze lub laptopie. W zakładce Memory możemy poznać jej parametry.

CPUZ Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
Jak sprawdzić pamięć RAM w CPU-Z?

Mój komputer posiada pamięć DDR3 o pojemności 8GB, taktowaniu 1600MHz i opóźnieniu CL10, która pracuje w trybie Single Channel.

Następna zakładka, SPD pozwala na wybranie konkretnego slotu, co pozwoli nam zidentyfikować konkretną kość pamięci.

CPUZ1 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
Sloty pamięci RAM w CPU-Z

W pierwszym slocie znajduje się kość DDR3 o pojemności 4GB, maksymalnej przepustowości oznaczonej PC3-12800J. Wyprodukował ją Kingston a jej model to KHX1600C10D3/4G.

CPUZ2 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
CPU-Z – Slot 1

Wpisując w Google „Part Number” (numer części) otrzymuję informacje, że moja pamięć to Kingston HyperX DDR3 1600MHz.

RAMFURY Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
Jak sprawdzić pamięć RAM w Google?

W przypadku kości w innych slotach, również to pozwoli na dokładną identyfikację, u mnie model jest identyczny:

CPUZ3 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
Slot 2 – CPU-Z

Diagnostyka RAM

Diagnoza pamięci jest niezwykle trudna, system wtedy często zawiesza się na BsoD, wyrzuca losowe błędy i restartuje się, działa na tyle niestabilnie, że trudno przeprowadzić diagnozę gdy system jest uruchomiony. Na szczęście testowanie jest o niebo łatwiejsze, najprościej użyć programu MemTest86 (link do pobrania).

Najprościej program wypalić na USB, w tym celu w sekcji należy wybrać „Image for creating bootable USB Drive„. Następnie pobrany plik należy wypakować, podpiąć pendrive i uruchomić program imageUSB. Wystarczy zaznaczyć nasz nośnik i nacisnąć „Write„.

Pendrive zostanie sformatowany – zostaną usunięte wszystkie dane. Nie zapomnij zrobić kopii jeśli dane są Ci potrzebne!

MemTest1 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.

Przy ponownym uruchomieniu komputera należy bootować z tego pendrive’a (jeśli nie wiesz jak to zrobić, ten wpis może Ci pomóc), a po chwili naszym oczom ukaże się podobny ekran.

MemTestStart 1024x768 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
Diagnostyka MemTest

Pod nazwą procesora znajduje się parametr Pass, oznacza on ilość wykonanej procedury testowej. Gdy Pass będzie wykonany w 100% a nasza pamięć jest w dobrym stanie, ekran będzie podobny do tego poniżej. Na screenie widzimy że sprawdzono w 100% dwie kości pamięci RAM, żadna nie posiada żadnych błędów.

MemtestOK 1024x578 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
Pozytywny wynik MemTest

Gdy pamięć jest uszkodzona, program na czerwono wyróżni uszkodzone bloki pamięci.

MemtestError 1024x768 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
MemTest – Wynik negatywny

Niestety nawet przy jednym błędzie pamięć należy wymienić, chociaż nie jest to przesadnie kosztowne, a uwolni nas od wszelakich problemów.

Na samym końcu pendrive musi zostać ponownie sformatowany przez program imageUSB. MemTest wykorzystuje tylko 50MB powierzchni, a reszta jest niedostępna. By ją odblokować, znów uruchamiamy program, zaznaczamy nasz pendrive, niżej „Reformat USB drive” a następnie „Reformat„. Diagnostyka zakończona, a pendrive przywrócony do normalnego stanu.

MemTest2 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
Formatowanie pendrive

 

Oprócz tego możesz użyć wbudowanego w Windows (7 i wyższe wersje) programu „Diagnozuj problemy komputera z pamięcią„. By go uruchomić, wystarczy wpisać to w Start i wybrać odpowiednią opcję. Następnie komputer automatycznie wykona restart i rozpocznie procedurę testową która wygląda następująco.

DiagnostykaWin 1024x768 Jak sprawdzić pamięć RAM? Parametry, zastosowanie, diagnostyka.
Diagnostyka RAM Windows

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.