Jak wybrać monitor?

Jak wybrać monitor?

Jak wybrać monitor? Najważniejszym parametrem jest matryca. To podzespół który jest odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu i to on decyduje o jego jakości.Podczas przeglądania ich specyfikacji można pogubić się w gąszczu oznaczeń i literek, więc zacznijmy od podstaw.

Monitor 1 300x259 Jak wybrać monitor?

Jak wybrać monitor? Matryca LCD czy LED?

 • LCD to ekran ciekłokrystaliczny, a wszystkie piksele są podświetlane za pomocą lampy CCFL. Jest to tania, popularna technologia, niestety lampa wydziela sporo ciepła a czerń „nie jest czarna”, wchodzi w odcienie szarości.
 • LED to również rozwiązanie podobne do powyższego, z różnicą że piksele są podświetlane przez diody LED(na całej powierzchni matrycy, lub na jej krawędziach). Pozwala to na dużo dokładniejsze podświetlenie danego obszaru, bez potrzeby rozjaśniania całości. Diody są mniejsze, bardziej „eko” , wytrzymalsze oraz osiągają świetną jakość wyświetlanego obrazu, lecz ich główną wadą jest cena (która wraz ze spopularyzowaniem technologii zacznie spadać).Rodzaje matryc w monitorach

 • TN – najstarsza, najtańsza technologia (z pewnymi wyjątkami). Cecchują się słabymi parametrami (kontrast, kąty widzenia, odwzorowanie kolorów). Z powodzeniem znajdą zastosowanie w pracy biurowej, gdzie potrzeba urządzenia do wyświetlenia podstawowego obrazu. Za przyzwoity monitor z matrycą TN i „aktualnymi” parametrami zapłacimy kilkaset złotych, przez co są niezwykle popularne.
 • IPS – technologia próbująca naprawić błędy matryc TN, aktualnie popularyzuje się, przez co jej cena spada. Bardzo duża rozpiętość cenowa, przez co jakość poszczególnych modeli może się różnić. Dobrze odwzorują barwy, mają szerokie kąty widzenia, niestety raczej niski czas reakcji i czerń wpada w szarość.
 • VA – po środku jeśli chodzi o cenę i jakość między matrycami TN i IPS. Nadają się do prac biurowych, ulepszone wersje (PVA, MVA, AMVA+) znajdują zastosowanie w grafice.
 • OLED – aktualnie najnowsza technologia, najczęściej spotykana w smartfonach. Opiera się na organicznej diodzie, która świeci własnym światłem. Pozwala to uzyskać nieskończony kontrast (czarne elementy na ekranie po prostu się nie świecą – nie emitują żadnego światła), najszersze odwzorowanie barw, znacznie niższy czas reakcji. Dzięki niej można stworzyć zakrzywiony lub niezwykle cienki ekran, oraz praktycznie nieskończony kąt widzenia.

Oczywiście istnieją matryce np. TFT, S-IPS, PLS, AMOLED, S-AMOLED i inne, lecz są jedynie rozwinięciem, nazwą producenta lub ulepszeniem technologii wspomnianych wyżej.

Jak wybrać monitor? Parametry monitorów

Najbardziej podstawowy parametr to jego rozmiar określany w calach, liczony po przekątnej. Nie można tu wskazać czy monitor 32″ jest lepszy od 22″ ponieważ wybór rozmiaru zależy wyłącznie od osobistych preferencji.

Dual 300x200 Jak wybrać monitor?

Rozdzielczość opisuje ile pikseli (pojedyńczych punktów) znajduje się w poziomie i pionie (np. rozdzielczość FullHD posiada 1920 pikseli w poziomie i 1080 w pionie).

Częstotliwość odświeżania informuje nas o ilości klatek wyświetlanych na sekundę. Mówiąc krótko im więcej, tym lepiej ponieważ ludzkie oko widzi wtedy więcej szczegółów. Zadowalającym minimum w aktualnych ekranach LCD/LED to 60Hz, a aktualnie firma Ezio osiągnęła 240Hz.

Rozmiar plamki to nic innego, niż rozmiar pojedyńczego piksela. Jest on zależny od wielkości matrycy i ilości pikseli. Gdy monitor ma służyć do pracy z tekstem, gier rozmiar ma być jak najmniejszy, a gdy służy głównie do oglądania filmów/gier większa plamka jest mile widziana.

Jasność określa maksymalne podświetlenie ekranu. W monitorach wystarczy 200cd/m2 jeśli pracujemy w pomieszczeniu przystosowanym do pracy na komputerze, na smartfonach jak najwyższa jasność jest bardzo przydatna (ok 400cd/m2).

Kontrast jest informacją, która nam najczęściej nic nie mówi – ma za zadanie określić różnicę pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem na ekranie, lecz każdy producent ma własną metodologię pomiarową i najczęściej podaje kontrast dynamiczny (tak na prawdę nic nie znaczący, który sięga nawet setek milionów). Całkiem zadowalającym kontrastem statycznym jest 1000:1.

Powłoka to specjalna warstwa nakładana na ekran. Matowa (anti-glare) w minimalnym stopniu odbija refleksy słoneczne, co pozwala na pracę na zewnątrz lub w dobrze doświetlonym pomieszczeniu, a błyszcząca (glossy) nie ma takiej funkcjonalności.

Jak wybrać monitor? Dodatkowe funkcje i technologie stosowane w monitorach

Przy wyborze monitora warto sprawdzić jakie technologie on obsługuje.

Pomijam tutaj autorskie technologie producentów (np. LG Split Screen czy EZIO Auto EcoView) i postaram się opisać najciekawsze technologie subiektywne wybrane przeze mnie, które rewolucjonizują rynek, a nie wspomagają jego powolną ewolucję.

TTT 300x212 Jak wybrać monitor?

Quantum Dot – kwantowa kropka, technologia opracowana przez Samsunga w mojej ocenie wnosi całkowicie nową jakość. Mikroskopijnej wielkości cząsteczki są nanoszone między warstwę świecącą a filtrującą kolory. Zatrzymują one część światła i wypuszczają bardzo precyzyjną barwę RGB (red, green, blue) Jest to technologia która poprawia odwzorowanie barw. Jak bardzo? TV bez niej potrafią odwzorowywać ok 30% barw które widzi ludzkie oko, a z Quantum Dot do prawie 60%. Niestety, technologia jest na tyle nowa i zaawansowana, że jest niewiele materiałów które potrafią wykorzystać zalety Quantum Dot. Najbardziej popularne z nich to wydania filmów Blu-Ray 4k UHD, które kręcone za pomocą specjalnej kamery, uzyskują szeroką paletę barw.

HDR – jeszcze nowsza technologia, bazująca na poprawie kontrastu. Ekran w nią wyposażony, powinien doskonale oddawać czerń, jednocześnie emitując wysoce nasyconą barwę bieli. Co prawda to pierwsze potrafią już ekrany OLED, lecz niestety biel często jest nienasycona, a wręcz wpada w odcienie szarości. Istnieją dwa standardy, które różnią się między sobą i hamują rozwój technologii – HDR10 oraz Dolby Vision. Porównanie i wyjaśnienie w języku polskim i angielskim.

HDR 1024x515 Jak wybrać monitor?

FreeSync/G-sync – technologie, które mają za zadanie zsynchronizować generowanie i wyświetlanie klatki na monitorze i karcie graficznej. Rozwiązuje to mnóstwo problemów związanych z obrazem, a płynność i jakość są zauważalnie lepsze. Jedynym minusem tego rozwiązania jest potrzeba posiadania odpowiedniej karty graficznej i monitora.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.
 • Fan

  Kocham

  • Volt

   Do usług 🙂

 • Nooo takiego wpisu szukałem właśnie! Podziękowania dla autora za trafny temat. Sam jestem na etapie poszukiwań dobrego monitora dla siebie, bo mój stary lcd 19″ już ledwo zipie. Chciał bym coś większego teraz 24″ coś w tym stylu, bo dużo grywam w gry i potrzebuję czegoś dużego.

  • Volt

   Ależ bardzo dziękuję.
   Sam czegoś szukam, uznałem że podzielę się wiedzą 🙂

 • Warto wybierać matryce IPS jeżeli zależy nam na dobrej jakości kolorów. Jakiś czas temu zaprojektowałam ulotki swojej firmy na starym laptopie, a po wydrukowaniu okazało się, że kolory nijak mają się do tego co było w projekcie. Jeżeli zależy Wam na wiernym odwzorowaniu barw, to polecam matryce IPS 🙂