Jak wymienić jacka w słuchawkach?

Jak wymienić jacka w słuchawkach? – Diagnoza i trochę teorii

Wtyk jack jest jednym z najbardziej newralgicznych elementów słuchawek.

Najbardziej narażone miejsce na uszkodzenia oprócz samego wtyku to kabel umiejscowiony zaraz nad nim. Uszkodzony jack najczęściej objawia się niedokładną reprodukcją dźwięku (ściszone pewne tony, lub całkowite ściszenie dźwięku, brak któregoś z kanałów), chwilowo pomaga odgięcie kabla lub wtyku. Lekarstwem na całe zło jest tzw. rejacking, czyli wymiana złącza jack w słuchawkach.

Jak wymienić jacka w słuchawkach? – Przygotowania

Na sam początek proponuję przygotować miejsce pracy. Wystarczy kawałek dobrze oświetlonego miejsca w którym możemy spokojnie lutować. Oprócz tego przydadzą się:

  •  lutownica
  •  cyna
  •  cążki/nożyczki/nóż

Osobiście do rejackingu używałem wtyku NYS231BG-LL, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by posłużyć się starym (o ile mamy 100% pewności że to on nie jest źródłem problemu). Całe meritum sprowadza się do przylutowania odpowiednich żyłek w odpowiednie miejsca we wtyczce, ale wszystko po kolei. Poniższe zdjęcie przedstawia poglądową budowę wtyczki minijack:

J1 Jak wymienić jacka w słuchawkach?
Wtyk Jack

Nie ma tutaj nic skomplikowanego, lewy kanał odpowiada za dźwięk w lewej słuchawce, prawy za prawą, a dodatkowo mamy masę. Gdy pomylimy kanały, dźwięk skierowany do lewego kanału usłyszymy w prawym i na odwrót (może być to szczególnie uciążliwe w grach), TUTAJ linkuję film, który pozwoli nam ocenić czy prawidłowo umiejscowiliśmy żyły we wtyku – oczywiście należy to zrobić przed lutowaniem.Jak wymienić jacka w słuchawkach?

Tak wygląda mój wtyk minijack.

J2 300x265 Jak wymienić jacka w słuchawkach?

Na sam początek odcinam stary wtyk. Jeśli występuje oplot, polecam go przyciąć ok 1.5cm poniżej wtyku.

J3 254x300 Jak wymienić jacka w słuchawkach?

Rozwijamy żyły z kabla, nacinamy izolację żył (ok 2 cm) i ją ściągamy. Następnie łączę masę (białe żyły) ze sobą, a rozdzielam kable sygnałowe. U mnie oba są niebieskie, najczęściej czerwone i zielone. W przypadku gdy izoluje je wosk, wystarczy stopić ją zapalniczką, w każdym kabelku osobno.

J4 169x300 Jak wymienić jacka w słuchawkach?
Kable w słuchawkach

Następnie proponuję założyć koszulkę termokurczliwą (i osłonę wtyku jeśli taką posiadasz), przewinąć kable przez otwory we wtyku i uruchomić test, żeby mieć pewność, że nie będziemy musieli wykonywać całej pracy od nowa.

J5 113x300 Jak wymienić jacka w słuchawkach?

Następnie należy je przylutować, jak na zdjęciu poniżej. Jeśli sami nie możemy tego zrobić, prosimy kogoś. Po przylutowaniu odcinamy wystające kawałki miedzi, zgrzewamy koszulkę jak najbliżej wtyku, by kable były jak najbardziej sztywno przytwierdzone (zmniejsza to ryzyko awarii).Na sam koniec nawijamy osłonę.

J6 107x300 Jak wymienić jacka w słuchawkach?

Wymiana jacka w słuchawkach przebiegła pomyślnie 😉

Oto mój efekt przed i po:

J7 119x300 Jak wymienić jacka w słuchawkach?J8 114x300 Jak wymienić jacka w słuchawkach?

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.