Jak zbudować adaptera panela 3,5 cala na 5,25 cala?

Od dość dawna cierpiałem na wieczny brak portów usb z przodu komputera, co było spowodowane tym że porty z obudowy spaliły się dobre kilka lat temu, a wcześniej jak jeszcze działały to powodowały reset komputera przy przyłożeniu pendrive’a, więc musiałem coś na to wymyślić. Na szczęście miałem nieużywany tzw. wewnętrzny hub usb który był kupiony profilaktycznie ok. 10 lat temu, niestety był on w wymiarze 3.5 cala czyli pod slot jak od stacji dyskietek, a moja obudowa jest już z czasów kiedy to o dyskietkach zapomniano, nie ma w niej więc w ogóle takiego slotu, za to był wolny jeden slot 5.25 cala jak do nagrywarek. To zmotywowało mnie do zrobienia swego rodzaju adaptera dzięki któremu mógłbym solidnie zamocować ten mniejszy hub, oczywiście prościej byłoby kupić gotowy taki adapter np. na allegro za równowartość samych śrubek i kleju wykorzystanych w tym projekcie, ale chciałem zrobić to sam, tak i jeśli ktoś również potrzebowałby wykonać coś podobnego to prezentuję tu przebieg prac w kilku (dość chaotycznie, jak to mam w zwyczaju, opisanych) krokach, zapraszam:

Jak zbudować adaptera panela 3,5 cala na 5,25 cala?

1 300x132 Jak zbudować adaptera panela 3,5 cala na 5,25 cala?

1. Wyciąłem dremelem na oko 3 paski plexy (dobra darmowa plexa jest z opakowań po czekoladkach np ferrero rocher) tak aby mieścił sie mój szablon który jest do pobrania oraz żeby był pewien margines, jeden pasek musi być dłuższy od reszty. Ten trzeci, dłuższy pasek następnie trzeba zagiąć w 2 miejscach mniej wiecej jak na foto, w tym celu plexe skręciłem w imadle tak żeby miejsce łączenia wystawało ponad zaciski, podgrzałem opalarką i korzystając z kawałka stalowej blaszki, który sie przydaje żeby rozkład nacisku był równomierny, pochyliłem kawałek plexy, dobrze jest też wtedy troche pochuchać żeby plastik szybciej wystygł i zachował nadany kształt. Następnie nakleiłem wycięty szablon na najlepiej wyglądający kawałek plexy który ma być ostatecznie ścianą frontową. Ostatnim etapem tego kroku bylo sklejenie tych 3 kawałków plexy, ale żeby do tego dojść najpierw zmatowiłem powierzchnie które miały być klejone papierkiem ściernym, a na końcu skleiłem je klejem cyjanoakrylowym tzw kropelką tak jak widać na zdjęciu.

2 300x182 Jak zbudować adaptera panela 3,5 cala na 5,25 cala?2. Wyciąłem sobie jeszcze łącznie 6 prostokątów z plexy(na foto plexa jest w 2 kolorach a to z tego powodu ze nie miałem wystarczającej ilości przezroczystej do ukończenia projektu, to i tak nie ma znaczenia o czym później), mają one wymiar mieć 85x43mm oczywiście dopiero na końcu dlatego zalecam wycięcie ze sporym nadmiarem.

3. Korzystając z dremela z okrągłą końcówką z papieru ściernego dofrezowałem ramkę do prawie ostatecznego kształtu, korzystałem też z cieniutkiego wiertła przy docinaniu środkowego wycięcia na rogach aby zachować ładny ostry kąt.

5 300x135 Jak zbudować adaptera panela 3,5 cala na 5,25 cala?

4. Klejenie i docięcie również za pomocą dremela bocznych skrzydeł z wcześniej wyciętych prostokątów.

Wstępne pasowanie…

 

5. Dociąłem jeszcze 2 podobne skrzydełka metodą jak wcześniej, lecz o wymiarach takich jak listki które odginałem w kroku 1. z części czołowej. Celem docięcia tych listków jest wypełnienie przestrzeni między skrzydełkami które będą przykręcane do ramy slotu 5.25′ a listkami części głównej jak i zwiększenie sztywności konstrukcji, ilość warstw plexy na te części należy dobrać w zależności od tego ile grubości brakuje żeby główne skrzydełko było równo z bokiem części czołowej, u mnie brakowało ok 4mm, a moja plexa miała grubość ok.1mm więc ta część musiała się składać z 4 warstw plexy. Następnie wszystko skleiłem jak na zdjęciach klejąc wszystkie powierzchnie, które się stykają. Na końcu obecna całość została wstępnie pomalowana.

12 300x120 Jak zbudować adaptera panela 3,5 cala na 5,25 cala?

6. Zostały nawiecone otwory o średnicy takiej jak śruby które wykorzystałem czyli 4mm, oraz zostały one sfazowane większym wiertłem aby łeb śruby mógł się schować przez co została ładna równa powierzchnia boczna. Na końcu tego kroku adapter otrzymał ostateczną warstwe lakieru.

 

7. Wsadziłem hub 3,5′ cala we wnęke dla niego przygotowaną oraz zgodnie z wcześniej wywierconymi otworami nawierciłem otwory w samej jego obudowie, przed wierceniem zdemontowałem elektronike aby nie uległa zniszczeniu. Następnie założone zostały śruby z nakrętkami i podkładkami jak na zdjęciu, pewnią one tutaj kilka funkcji, m.in utrzymują hub we właściwym miejscu, oraz nadają sztywność konstrukcji przez naprężenie obudowy huba.

 

8. Wsadzenie adaptera do obudowy komputera, podpięcie kabli zasilania i usb, oraz przykręcenie adaptera do ramy slotu 5.25′, w tym celu (uprzednio upewniając się że adapter leży tak jak powinien czyli w miarę prosto i głęboko) korzystając z dremela wywierciłem otwory w obudowie adaptera zgodnie z otworami w ramie slotu, a potem wkręciłem w nie wkręty mocując adapter na stałe.

 

Jeśli chcesz wykonać podobny adapter być może przyda Ci się mój szablon który jest niezbędny do porawnego docięcia plexy

POBIERZ

 

Na końcu dodam że było miło mi przedstawić wam ten drobny projekt i być może wkrótce pokażę wam znowu wykonanie jakiegoś mojego pomysłu.

Autor Wpisu tomczi

Krótko o mnie: człowiek o szerokich zainteresowaniach, zdolny do poznawania i czytania o zagadnieniach z każdej dziedziny, lecz jak każdy mający coś w czym czuje się najpewniej. W moim przypadku jest to grafika głównie 3d, motoryzacja, technika/mechanika/majsterkowanie, oraz pokrewne.