Jak zwiększyć ilość fps w grach?

Każdy gracz chce zagrać w pięknie wyglądającą grę która chodzi płynnie. Co jeśli nie uzyskuje odpowiedniej wydajności? Oto poradnik dla graczy – Jak zwiększyć fps w grach od strony hardware (sprzętu) i software (oprogramowania).

 

Jak zwiększyć fps w grach? – Sprzęt

HPC 300x225 Jak zwiększyć ilość fps w grach?
Gamingowy PC

Co kilka lat rozpoczyna się nowa generacja sprzętu. Trwa ona około 2-3 lat, w zależności od wielu czynników, osobno dla procesorów i kart graficznych. Gdy już nadejdzie, moc obliczeniowa danych podzespołów znacznie rośnie. Dzięki temu developerzy gier mogą wykorzystać nowe zasoby, ulepszyć sztuczną inteligencję przeciwników czy wykreować większy i piękniejszy świat. Co jest podstawą wydajnego zestawu komputerowego?

Jak zwiększyć fps w grach? – Podzespoły.

Gdy nie mamy odpowiednio wydajnej karty graficznej lub procesora, nic nie zdziałamy. Dysk i pamięć RAM w pewnych przypadkach również nie są bez znaczenia. Podzespoły są nie do przeskoczenia, na starym sprzęcie nie ma szans na uzyskanie zadowalającej wydajności w nowszych grach. Lecz również z wymianą wiążą się wydatki. By je zminimalizować proponowałbym odsprzedanie starych podzespołów, a kupno np. używanych. Daje to całkiem spore pole do manewru, a jeśli upoluje się tzw. perełkę można uzyskać np. sprzęt ciągle na gwarancji lub o wiele niższą cenę.

Wydaje Ci się że Twojemu laptopowi przyda się modernizacja? Oto garść przydatnych wskazówek – Modernizacja laptopa.

 

 

Jak zwiększyć fps w grach? Sprzęt od strony praktycznej

Procesor zajmuje się tzw. miejscami/scenami dynamicznymi.

Ruch obiektów, postaci, bohatera, fizyka przedmiotów i całego świata – tym w większej mierze zajmuje się procesor. Gdy natrafimy na miejsce np. z ogromem przeciwników, niezbyt wydajny procesor będzie musiał poświęcać sporo czasu na obliczenia, przez co karta graficzna będzie musiała czekać na jego rozkazy. Zmniejszy się ilość klatek na sekundę (fps) i powstaje tzw. wąskie gardło.

Z kolei karta graficzna zajmuje się miejscami statycznymi – wiele obiektów nieruchomych (m. in. góry, roślinność, wygląd świata i obiektów) powoduje większe obciążenie karty graficznej. Może wtedy powstawać o wiele więcej problemów niż w przypadku procesora – np. screen tearing, spadek fps, bugi (glitche, błędy) graficzne itd. Prawdopodobnie przez większą problematykę kart graficznych sporo ludzi uważa że jest ona najważniejszym podzespołem, chociaż w rzeczywistości jest tak samo ważna jak procesor. Kartę graficzną również można podkręcić.

Na sam początek proponuję sprawdzić czy naszemu sprzętowi nie jest za gorąco – Przegrzewanie komputera.

 

 

Sprzęt od strony praktycznej – Pomniejsze czynniki

W przypadku bardzo wolnego, starego dysku (szczególnie gdy ma wiele bad sectorów) nasza wydajność w grach również może spadać.Na dysku twardym znajdują się praktycznie wszystkie informacje dotyczące gry, które najpierw muszą być pobrane i odczytane. Dysk nie ma ogromnego znaczenia na wydajności, lecz gdy jest szybkim SSD lub bardzo wolnym HDD można odczuć sporą różnicę. Pamięć RAM jest pośrodku jeśli chodzi o wydajność. Aktualnie graczom spokojnie wystarcza 8GB średniej szybkości pamięci RAM (1600MHz DDR3/ 2133MHz DDR4). Ogólnie ważniejsza jest jej ilość, lecz gdy posiadamy tylko kartę graficzną zintegrowaną z procesorem, szczególnie AMD APU (lista APU AMD/ lista APU Intel) – im szybszy RAM tym lepiej. Często zdarza się tak, że gra chodziła dobrze, a ostatnimi czasy jej wydajność spadła. Jak temu zaradzić? Najlepiej wyczyścić dokładnie swój komputer z kurzu, ponieważ zmniejsza on wydajność systemu chłodzenia, przez co rosną temperatury a podzespoły automatycznie zmniejszają swoją wydajność.

O ile czyszczenie PC jest proste, przy laptopie trzeba posiadać odrobinę wiedzy. Oto wpis który może Ci pomóc – Czyszczenie laptopa.

 

Spersonalizowane zwiększenie wydajności gier – Oprogramowanie

GPUDriverR Jak zwiększyć ilość fps w grach?
Sterowniki Radeon

Absolutną podstawą są poprawnie zainstalowane i skonfigurowane sterowniki (najczęściej poprawnie konfigurują się automatycznie, szczególnie w nowszych kartach graficznych). Gdy któregoś z nich nie ma, jest nieaktualny sprzęt nie może dawać z siebie 100%. Jak je zdobyć i zainstalować? Najczęściej są one dodawane na płytkach wraz z kartą graficzną i płytą główną.

Problem jest w tym, gdy jej nie ma, lub gdy są nieaktualne (99% przypadków). Należy wtedy wyszukać w internecie nazwę płyty głównej/laptopa i karty graficznej z dopiskiem „drivers” i pobrać listę sterowników na dany system. Lista używanych programów również nie jest bez znaczenia. Zbyt wiele nieprzydatnych programów negatywnie odbije się na wydajności (np. Windows Update) a znowu wyłączenie wszystkich może przerwać poprawną pracę komputera (np. explorer.exe). Tutaj najlepiej zachować zdrowy umiar i wszystko będzie w porządku.

 

Jak zwiększyć fps w grach? Oprogramowanie w praktyce.

W3 1024x640 Jak zwiększyć ilość fps w grach?

Tutaj skupię się raczej na grach. Wszystko zależy od konkretu. W większości najzwyczajniej w świecie zmniejszyć ustawienia. Tekstury i cienie czy światło owszem, wymagają zasobów (szczególnie przy wysokich/najwyższych) ale to techniki AA (Antyaliasing) i pokrewne najbardziej przodują w zużyciu zasobów (FSAA/MSAA/FXAA itd.), to je najpierw należy obniżyć lub najlepiej wyłączyć.  Ale co gdy to nie wystarcza? Musimy wejść trochę głębiej. Najczęściej gry są tworzone w sposób dosyć ograniczający zasoby, tak jak używanie tylko jednego rdzenia procesora itp. Żeby odblokować pozostałe rdzenie lub inne zasoby, najczęściej należy po prostu wpisać kilka komend w grze czy pliku konfiguracyjnym. Jak w każdym specjalnym przypadku odsyłam do wyszukiwarki, ze względu na ogromną ilość konkretów (czy to CS:GO czy League of Legends, istnieją różne programy i komendy, których nie użyjemy nigdzie indziej).

Oto przykład z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon (wyjaśnienia po otworzeniu galerii):

 

Wybrałem krótkie miejsce testowe (przy Moście Św. Grzegorza w Novigradzie) i dwukrotnie powtórzyłem czynność spaceru i rozglądania się po mieście. Rezultat? Przy ustawieniach Uber i wysokich postprocesach uzyskałem średnio 41 klatek na sekundę. Znów przy średnich ustawieniach graficznych i postprocesów ten sam zestaw wyciągnął średnio 56 klatek na sekundę.

Kilka kliknięć i 15 klatek na sekundę – minimum wysiłku, maksimum efektu.

Na YouTube użytkownik LowSpecGamer tworzy poradniki dotyczące obniżania wymagań graficznych najczęściej bardzo popularnych gier. Co w nim tak niezwykłego? Że schodzi on poniżej ustawień minimalnych dzięki zamianie kodu w plikach gry. Oczywiście nie wyglądają wtedy zbyt oszałamiająco, ale w zamian dostajemy spory zastrzyk wydajności 😉

Również do tych bardziej popularnych gier istnieją różne modyfikacje graficzne, niektóre polepszające, w tym wypadku pogarszające grafikę. Chyba najbardziej znanym przykładem jest mod do gry Skyrim – nazywa się ULG – Ultra Low Graphics Mod for low end PC’s. Największą bazą modów do ściągnięcia, nie tylko graficznych lecz chyba każdego rodzaju jest serwis Nexus.

Na koniec chciałbym polecić serię wpisów o laptopach, są to bardzo popularne urządzenia, ale ich kultura pracy i eksploatacja różni się od zwykłego PC-ta. W tej serii skupiam się na najpopularniejszych aspektach, od wyboru odpowiedniego laptopa po dbanie o akumulator.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.
  • post idealne dla mego brata maniaka gier:D

    • Volt

      Każdy ma jakieś hobby 😉