Jak wybrać laptopa?

Jak wybrać laptopa?

lap1 300x280 Jak wybrać laptopa?

Laptopy w porównaniu do komputerów stacjonarnych to dosyć osobliwe urządzenia.

Każdy komputer możemy spersonalizować wg potrzeb (czy chcemy biało-czarny czy czerwono-czarny, kartę dźwiękową itp) w laptopach bierzemy to, co oferuje nam producent. Chcemy lepszą, aluminiową obudowę, matową matrycę, kartę graficzną – musimy za to dodatkowo zapłacić, nie mogąc ich wymienić na lepsze w trakcie dalszej eksploatacji.
Ilu użytkowników tyle potrzeb. Jak wybrać laptopa? Musimy nastawić się na jego konkretne wykorzystanie. Wynika to z faktu że ciężki, wielki notebook będzie gorszy do używania w terenie, a znowu na niewielkim, bardzo mobilnym ultrabook’u nie zagramy w najnowsze gry.
Oto wskazówki, które pomogą w wyborze najlepiej skrojonego urządzenia do swoich zadań. Nie należy ich traktować jako „taki musi być i koniec”,  bardziej w stylu „to Ci się może przydać”:

 

Do podstawowych zadań biurowych (przeglądarka, pakiet programów biurowych typu Microsoft Office/Open Office) przyda się:

– ekran o wielkości 15,6″
– najlepiej matowy ekran (nie odbijają się na nim refleksy słoneczne w przeciwieństwie do błyszczącej matrycy)
– przydatny jest dysk SSD  o pojemności przynajmniej 240GB, jeśli nie planujemy przechowywać wielu plików multimedialnych
– wygodna, np. podświetlana klawiatura
Przykładowym laptopem jest Dell Latitude 3560.

Do zabrania w teren lub podróż, gdy chcemy pracować lub obejrzeć film poza domem:

– niewielki ekran (sądzę że nie większy niż 13,3″)
– matowy ekran
– mile widziana obudowa z porządnego plastiku lub najlepiej aluminium
– przynajmniej jedno wejście USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1)
Przykładowym laptopem jest Acer ES1-131.

Laptop multimedialny, do oglądania filmów i trochę bardziej wymagających zadań, używany głównie stacjonarnie:

– matryca 17,3” (lub większa)
– najlepiej dysk SSD na system i HDD na dane
– mile widziana dedykowana karta graficzna AMD lub Nvidia
– procesor od Intel Core i5 4gen. wzwyż
Przykładowym laptopem jest Dell Inspiron 5759.

Krótka prezentacja

Laptop biurowy jest potrzebny do wykonywania prostych zadań, nie potrzebujemy więc wydajnej karty graficznej czy super szybkiego procesora. Ma po prostu spełniać proste zadania, a praca na nim ma być wygodna.

Gdy nosimy laptopa wszędzie ze sobą bardziej liczy się mobilność, rozmiary i waga urządzenia niż jego wydajność. Urządzenie ma być po prostu lekkie i proste do przenoszenia, do najzwyklejszej zabawy czy prostej pracy nie potrzeba świetnych parametrów.

W laptopach multimedialnych liczy się głównie wydajność. Nawet filmy w wysokiej rozdzielczości (np. FullHD) potrzebują czegoś więcej niż grafikę zintegrowaną z procesorem. Laptop ma być wydajny, spełniać zadania wymagające sporej mocy obliczeniowej, a mobilność czy waga schodzi na dalszy plan.
Pragnę znowu zauważyć, to są jedynie wskazówki. Tak jak do laptopa multimedialnego może się przydać podświetlana klawiatura, tak do laptopa typowo biurowego przydatna może być grafika. Krótko podsumowując: lepiej mieć niż nie mieć, ale warto się zastanowić,czy faktycznie będziemy z tego korzystać i czy warto za to dopłacić. 

Dodatkowe wyposażenie

W każdym przypadku, matowa matryca jest w każdym względzie lepsza od matowej, a jeśli spotkamy laptop identyczny, tylko z matową matrycą, warto do niego dopłacić.
Praktycznie każdy aktualny laptop ma USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), ale mówiąc krótko im więcej  portów USB 3.0 tym lepiej. Dodatkowo każdy ma wyjście audio i obrazu (HDMI/VGA). Coraz mniejszy sens jest w używaniu płyt DVD , ale nagrywarka może być w każdej chwili zamieniona na kieszeń dla dodatkowego dysku – w takim przypadku najlepiej tam umieścić dysk HDD ze względu na niższe transfery prędkości względem SDD – wydajność wtedy nie ucierpi. Kamera, wejście mikrofonu, Wi-Fi jest na wyposażeniu każdego laptopa, za to port Kensington Lock czy aluminiowa obudowa to wyposażenie za które naprawdę warto zapłacić.Jak wybrać laptopa do gier?

Umyślnie nie umieściłem tej kategorii w zestawieniu. Dlaczego?

Aby zakupić rasowego laptopa do gier, trzeba wydać na niego minimum 5 tysięcy złotych, a i wtedy rozgrywka nie będzie nastawiona na bezkompromisową wydajność.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest kupno PC – za tą samą cenę mamy nieporównywalnie wyższe osiągi i lepszą kulturę pracy.
Z drugiej strony wraz z premierą procesorów Core i(5/7) 6 generacji i kart graficznych Nvidia Pascal, rynek gamingowych laptopów ruszył pełną parą dla klientów z zasobnym portfelem.

Lecz za naprawdę przyzwoite konstrukcje trzeba wydać około 10 tysięcy, co jest horrendalnie drogie porównując do PC tej samej klasy. Za kilka lat, gdy rynek będzie bardziej nasycony, ceny się unormują, a producenci będą musieli walczyć ze sobą również cenami. Sytuacja będzie wyglądać zgoła inaczej – dzisiaj nie ma takiej potrzeby. Co oczywiście nie znaczy że nie ma laptopów skrojonych pod indywidualne potrzeby – istnieją firmy które produkują laptopy z wyselekcjonowanych przez klienta podzespołów (np. nasza rodzima firma hyperbook), ale jak już wspominałem wcześniej – są to wręcz astronomiczne kwoty.

Jaka firma produkująca laptopy jest najlepsza?

lap3 300x201 Jak wybrać laptopa?

Żadna. Nie ma jednoznacznie tylko jednej, najlepszej od A do Z firmy. Jakość głównie zależy od ceny. Jeśli jesteśmy w stanie wydać więcej na przykład na laptop pewnej chińskiej firmy, będziemy bardzo zadowoleni z jego jakości wykonania i wydajności, pomimo kiepskiej renomy tej firmy w laptopach budżetowych.
Na uwagę na pewno zasługują dwie firmy: DELL i Asus. Pierwsza specjalizuje się głównie w laptopach biurowych (laptopy dla graczy oferuje inna marka Della – Alienware). Co jest takiego niezwykłego? Prawdopodobnie jako jedyna przenosi rozwiązania biznesowe na rynek konsumencki, dzięki czemu przy kupnie chyba każdego laptopa mamy pewność że nie popsuje się zaraz po gwarancji a praca czy zabawa będzie przyjemna i wygodna. Jedyną skazą jest fakt że za jakość się płaci (za laptopy z porównywalną wydajnością wydamy trochę mniejszą sumę). Asus znowu ma bardzo przemyślane, ergonomiczne i solidne konstrukcje w bardzo konkurencyjnych cenach.
Znowu dla graczy jeszcze przez pewien czas MSI nie będzie miało zbyt wielu rywali wśród mainstremowych producentów – bardzo dobrze wykonane, wydajne laptopy które są świetnie wycenione.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.