Spis Treści
Jaki power bank wybrać?
Co to power bank? Jaki power bank wybrać? Jak prawidłowo używać banku energii? Co powinno się wiedzieć o zewnętrznej baterii? Polecane przenośne ładowarki?
Co to Power bank?
Power bank to urządzenie, które ładuje najczęściej nasze telefony, gdy jesteśmy z dala od gniazdka. Na rynku jest mnóstwo różnych ofert, dopasowanych pod praktycznie każdego klienta. Co należy wiedzieć o takich urządzeniach? Po pierwsze, jeśli trafimy na ofertę super pojemnego power banku, w zaskakująco niskiej cenie, to najprawdopodobniej efekt będzie przynajmniej podobny jak w tym filmie (nieoryginalny powerbank w środku).
- cena
- pojemność
- ilość i rodzaj portów
- czas ładowania
- obudowa
- jakość wykonania urządzenia
- dodatki np. ekran pokazujący stan naładowania
- jakość ogniw
W zewnętrznych ładowarkach znajdują się baterie litowo – jonowe i litowo – polimerowe, czyli takie jak w smartfonach, z tą różnicą, że w smartfonach bateria działa na napięciu w okolicach 5V a w powebankach 3,6 – 3,7V. Ta różnica jest bardzo ważna, ponieważ mając baterię o pojemności 3000mAh i power bank 9000mAh, telefonu nie naładujemy do pełna trzy razy. Dlaczego? Po pierwsze – inne napięcie, po drugie straty energii, zależnie od jakości urządzenia.
Jaki power bank wybrać?
Jak zwykle, samemu sobie należy odpowiedzieć na to pytanie. Jaki power bank wybrać? Po pierwsze, polecam zastanowić się co chcemy nim ładować i ile razy. Do urządzenia z baterią sporej pojemności (umówmy się że pow. 3 tys. mAh) przydałby się również port USB o wyższym natężeniu (najczęściej 2.4A) by nie trzeba było ładować sprzętu całe wieki. W zależności od tego gdzie potrzebujemy dodatkowej energii, można również rozważyć obudowę odporną na pył/wodę/upadki/wszystko na raz. Według mnie mile widziany jest wskaźnik naładowania/ładowania powerbanku, oraz zabezpieczenie przez przegrzaniem lub zwarciem. Oczywiście z każdym dodatkiem cena rośnie, ale mimo wszystko warto przynajmniej posiadać port 2.4A.
Jaki kupić power bank?
Na pewno nie no-name. Takie urządzenia kuszą ceną i pojemnością, ale zagrożenia z tym związane nie kalkulują się. W końcu oszczędzając kilkanaście – kilkadziesiąt złotych, wręcz głupio zepsuć sprzęt za kilkaset a czasem kilka tysięcy złotych. Oczywiście znajdą się komentarze że „ja mam i działa lepiej niż markowy, nie jestem burakiem żeby przepłacać”, ale na jedną taką opinię przypada zapewne kilkadziesiąt negatywnych wyrażających się o power banku firmy krzak.
Jaki kupić power bank? Na pewno warto zwrócić uwagę na produkty firmy Omega, PB, PQI GreenCell, Blitzwolf czy chińskie, ale dobre Xiaomi. Ale z drugiej strony nie warto przepłacać za produkty gigantów producentów telefonów, ponieważ odcinają kupony od swojej marki. Dla bardziej aktywnych i wymagających użytkowników polecam firmę Rugged.
Jak używać power banka?
Jak zwykłą baterię, nie należy ciągle jej ładować czy rozładować.
Zaleca się aby przynajmniej raz w miesiącu wykonać taki zabieg. Przechowywać w suchym miejscu, naładowany do ok 50%, z dala od metalowych przedmiotów. Jeśli ktoś uważa że power banki są zbyt drogie lub nie ufa producentom co do jakości, nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać power bank samemu. W internecie jest mnóstwo poradników na ten temat, oczywiście w zależności od użytych materiałów ostateczna cena może się różnić, ale przynajmniej mamy pewność i satysfakcję z własnoręcznie wykonanego urządzenia, a cena powinna być niższa od porównywalnie funkcjonalnego power banka.