Jaki power bank wybrać?

Jaki power bank wybrać?

Co to power bank?  Jaki power bank wybrać? Jak prawidłowo używać banku energii? Co powinno się wiedzieć o zewnętrznej baterii?  Polecane przenośne ładowarki?

Co to Power bank?

3 150x150 Jaki power bank wybrać?

Power bank to urządzenie, które ładuje najczęściej nasze telefony, gdy jesteśmy z dala od gniazdka. Na rynku jest mnóstwo różnych ofert, dopasowanych pod praktycznie każdego klienta.  Co należy wiedzieć o takich urządzeniach?  Po pierwsze, jeśli trafimy na ofertę super  pojemnego power banku, w zaskakująco niskiej cenie, to najprawdopodobniej efekt  będzie przynajmniej podobny jak w tym filmie (nieoryginalny powerbank w środku).

Istotne parametry power banka:

  • cena
  • pojemność
  • ilość i rodzaj portów
  • czas ładowania
  • obudowa
  • jakość wykonania urządzenia
  • dodatki np. ekran pokazujący stan naładowania
  • jakość ogniw

W zewnętrznych ładowarkach znajdują się baterie litowo – jonowe i litowo – polimerowe,  czyli takie jak w smartfonach, z tą różnicą,  że w smartfonach bateria działa na napięciu w okolicach 5V a w powebankach 3,6 – 3,7V. Ta różnica jest  bardzo ważna, ponieważ mając baterię o  pojemności 3000mAh i power bank 9000mAh, telefonu nie naładujemy do pełna trzy razyDlaczego? Po pierwsze – inne napięcie, po drugie  straty energii, zależnie od jakości urządzenia.Jaki power bank wybrać?

2 300x150 Jaki power bank wybrać?

Jak zwykle, samemu sobie należy odpowiedzieć na to pytanie. Jaki power bank wybrać?  Po pierwsze, polecam zastanowić się co chcemy nim ładować i ile razy. Do urządzenia  z baterią sporej pojemności (umówmy się że pow. 3 tys. mAh)  przydałby się również port USB o wyższym natężeniu  (najczęściej 2.4A) by nie trzeba było ładować sprzętu całe wieki.  W zależności od tego gdzie potrzebujemy dodatkowej  energii, można również rozważyć obudowę odporną na pył/wodę/upadki/wszystko na raz. Według mnie mile widziany jest wskaźnik naładowania/ładowania powerbanku,  oraz zabezpieczenie przez przegrzaniem lub zwarciem.  Oczywiście z każdym dodatkiem cena rośnie, ale mimo wszystko warto przynajmniej posiadać port 2.4A.

Jaki kupić power bank?

1 1 300x200 Jaki power bank wybrać?

Na pewno nie no-name. Takie urządzenia kuszą ceną i pojemnością, ale zagrożenia z tym związane nie kalkulują się.  W końcu oszczędzając kilkanaście – kilkadziesiąt złotych,  wręcz głupio zepsuć sprzęt za kilkaset a czasem kilka tysięcy złotych.  Oczywiście znajdą się komentarze że „ja mam i działa lepiej niż markowy, nie jestem burakiem żeby przepłacać”, ale na jedną taką opinię przypada zapewne kilkadziesiąt negatywnych  wyrażających się o power banku firmy krzak.

Jaki kupić power bank? Na pewno warto zwrócić uwagę na produkty firmy Omega, PB, PQI GreenCell, Blitzwolf czy chińskie, ale dobre Xiaomi. Ale z drugiej strony nie warto przepłacać za produkty gigantów producentów telefonów, ponieważ odcinają kupony od swojej marki. Dla bardziej aktywnych i  wymagających użytkowników polecam firmę Rugged.


Jak używać power banka?

Jak zwykłą baterię, nie należy ciągle jej ładować  czy rozładować.

Zaleca się aby przynajmniej raz w miesiącu  wykonać taki zabieg. Przechowywać w suchym miejscu,  naładowany do ok 50%, z dala od metalowych przedmiotów.  Jeśli ktoś uważa że power banki są zbyt drogie lub nie ufa producentom co do jakości, nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać power bank samemu. W internecie jest mnóstwo poradników na ten temat, oczywiście w zależności od użytych materiałów ostateczna cena może się różnić, ale przynajmniej mamy pewność i satysfakcję z własnoręcznie wykonanego urządzenia, a cena powinna być niższa od porównywalnie funkcjonalnego power banka.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.