Jaki router wybrać? Przydatne informacje, które pomogą wybrać Ci router

Jaki router wybrać?

Router3 300x222 Jaki router wybrać? Przydatne informacje, które pomogą wybrać Ci routerRouter to urządzenie które zapewnia dostęp do Internetu, oraz jest podstawowym urządzeniem do budowy sieci (lokalnej, miejskiej itd.). W przypadku, gdy nasz dostawca usług internetowych (ISP – Internet Service Provider) dostarcza nam taki sprzęt nie ma problemu, lecz gdy router nam nie wystarcza, lub chcemy rozwinąć sieć domową, jesteśmy postawieni przed pytaniem jaki router najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Aby był skrojony pod nasze preferencje, należy poznać zasadę jego działania, parametry i technologie z nim związane, ponieważ rynek jest mocno rozwinięty, a odpowiedź na pytanie „jaki router wybrać?” jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Jaki router wybrać? Podstawowe informacje

Podstawowym zadaniem routera jest łączenie różnych sieci poprzez trasowanie (z ang. routing) pakietów – najmniejszych jednostek informacji, które obsługuje router. Pakietem może być bardzo mały kawałek filmu, lub dokumentu – to każdy plik lub informacja którą wysyłamy przez sieć. Trasownik dostarcza pakiety danych w docelowe miejsce, robiąc to jak najszybciej. Oprócz tego może pełnić funkcje serwera multimediów, serweru druku czy dysku sieciowego.

Wybór routera jest wymuszony przez technologię dostępu do internetu, oto najpopularniejsze:

– ADSL: odmiana DSL, to asymetryczna cyfrowa linia abonencka, która cechuje się większą prędkością odbierania danych, niż ich wysyłania. Dostęp do Internetu jest zapewniony przez kabel telefoniczny, poszczególne wersje (ADSL1, ADSL2, ADSL2+) różnią się prędkością odbierania/wysyłania danych i maksymalnej odległości ich wysłania, aktualnie praktycznie wszystkie routery na rynku obsługują ADSL2+, wystarczy jednynie sprawdzić rodzaj anexu (A lub B w zależności od operatora, chociaż wszystkie routery powinny wspierać oba). Operatorzy wykorzystujący ADSL to Netia, T-Mobile, Sferia, Orange oraz Multimedia Polska. Gdy naszym ISP jest jeden z tych operatorów, oraz router posiada złącze ADSL (najczęściej RJ-11) to urządzenie najpewniej jest w standardzie ADSL.

– VDSL: kolejne rozwinięcie DSL, jej najszybszy wariant. Połączenie jest uzyskane na dwużyłowym kablu miedzianym. ISP: Orange oraz Netia. Również wykorzystuje kabel telefoniczny (RJ-11), więc by być pewnym łącza, należy przejrzeć umowę lub zapytać operatora.

– 3G/LTE: routery które oferują operatorzy telefonii komórkowych. Urządzenie wtedy posiada podpięty w port USB modem 3G lub jest wyposażony w slot na kartę SIM. Najprostsza technologia do rozpoznania. W tym przypadku potrzebujemy routera mobilnego.

– xDSL: wykorzystywana przez osiedlowych ISP lub telewizje kablowe. Router wtedy posiada gniazdo Ethernet (RJ-45) do połączenia z siecią.

– FTTH: Fiber to the home – połączenie z Internetem za pomocą światłowodu. Technologia na tyle innowacyjna w Polsce, że gdy użytkownik posiada światłowód, na pewno o tym wie 😉

Gdy już wiemy, jaki router wybrać pod naszego dostawcę, czas na sprawdzenie ofert pod względem oferowanych możliwości.Jaki router wybrać? Parametry routerów

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że każdy obecny router na rynku obsługuje WiFi 😉 W przypadku braku takiej opcji, jest to tylko modem a nie router.

Sieć przewodowa

Zacznijmy od portów. Routery standardowo oferują ich 4 lub 5 – jeden do podłączenia do Internetu, reszta portów LAN (RJ – 45), pozwala na podpięcie kilku urządzeń do sieci lokalnej (np komputer, laptop, dekoder telewizyjny czy dodatkowy punkt dostępowy). Porty LAN mają ograniczoną szybkość, najczęściej 10, 100 lub 1000 mega bitów na sekundę (Mbps), maksymalna prędkość jest uzyskiwana gdy wszystkie urządzenia w sieci ją obsługują (gdy router ma przepustowość 1000Mbps lecz karta sieciowa tylko 100, maksymalna prędkość sieci wyniesie 100Mbps).

Router2 Jaki router wybrać? Przydatne informacje, które pomogą wybrać Ci router

Sieć bezprzewodowa

Tak jak przewodowo, sieć bezprzewodowa również posiada ograniczenia szybkości (przepustowości). W tym przypadku określają je normy IEEE 802.11x, gdzie x to odpowiednio: a,b,g,n i ac. Aktualnie większość routerów pracuje wedle standardu IEEE 802.11n (do 450Mbps w paśmie 2.4 lub 5GHz w zależności od urządzenia), chociaż gdy to możliwe, warto dopłacić do IEEE 802.11ac (do 1300Mbps, wykorzystuje pasmo 5GHz). Oczywiście by można było z nich korzystać, urządzenia muszą pracować w tym samym standardzie. Oprócz tego ważnym parametrem jest szerokość pasma – najczęściej spotykane wynoszą 20/40/80/160MHz. Określa to ile różnych sieci można umieścić w danym kanale – im szerszy, tym lepiej. Gdy kilka sieci używa tego samego kanału, prędkość i stabilność połączenia jest niższa. Dla przykładu książkowego, by nie było żadnych problemów, w paśmie 20MHz powinny być maksymalnie 3 sieci WiFi, w kanale pierwszym, szóstym i jedenastym, jak na obrazku. Gdy jest ich więcej, kolidują ze sobą i powodują zakłócenia. Dlatego warto dopłacić do szerszego pasma, szczególnie mieszkając w bloku. Myślę, że poniższa ilustracja dobrze to obrazuje

WiFiChannels 1024x239 Jaki router wybrać? Przydatne informacje, które pomogą wybrać Ci router

Ilość anten to również istotna rzecz, krótko mówiąc im więcej tym lepiej, a najbardziej optymalnym rozwiązaniem są 3 anteny wysyłające i odbierające dane. Dzielą się na odkręcane, zewnętrzne (można je wymienić) lub wewnętrzne (najczęściej są efektywniejsze). Anteny posiadają parametr tłumienia wyrażony w decybelach, który pozwala określić ile dB straci sygnał w wolnej przestrzeni. Wyniki zależą od wielu zmiennych (wykorzystywanego kanału, odległości, przeszkód po drodze), na szczęście istnieją kalkulatory, za których pomocą można określić w szybki sposób jak mocnych anten należy użyć.

Inne funkcje

Jedną z najbardziej przydatnych rzeczy jest posiadanie portu USB w routerze. Można wtedy podpiąć drukarkę (i zwiększyć funkcjonalność routera o serwer wydruku, gdzie każde urządzenie połączone z routerem będzie mogło coś wydrukować) lub podpiąć pamięć, np pendrive lub dysk USB i użytkownicy będą mogli skorzystać z dodatkowego nośnika danych, np. by strumieniować z niego film lub zarchiwizować jakiś plik. Ważnym aspektem jest bezpieczeństwo, jeśli to jeden z priorytetów podczas wyboru routera, warto dopłacić do obsługi VPN, filtrowania adresów IP/MAC, firewalla, zabezpieczeń WPA2-PSK i innych. Aktualnie większość routerów oferuje przycisk WPS (możliwość szybkiego połączenia się z WiFi zabezpieczonym hasłem, po naciśnięciu przycisku na routerze wyłącza hasło na 60s) czy QoS (lepsze zagospodarowanie pasma transmisji, przez co opóźnienia są mniejsze, a sieć działa wydajniej przy wielu połączonych z nią urządzeniach) co jest na plus.

Gdy zostały omówione sprawy teoretyczne, czas na praktykę. Oto lista routerów które są godne uwagi.

Jaki router wybrać? Polecane modele

Aby mieć pewność, że router od ISP bezproblemowo wymienimy na wybrany przez nas, powinien on posiadać:

Do ADSL: WAN RJ-11 lub RJ-45

Do VDSL/xDSL: WAN RJ-45

Do 3G i LTE: port USB lub modem na kartę SIM

Przedział cenowy

Nazwa

Parametry

Do 50zł

Tenda N301

Obsługuje ADSL2+ Aneks A, 1xRJ-45 WAN + 3xRJ-45 LAN, przepustowość WiFi do 300Mbps, zewnętrzne anteny dookólne 2x5dBi oraz podstawowe szyfrowanie (WPA2-PSK i filtrowanie adresów MAC i IP)

Do 100zł

Tenda F1200 lub TP-LINK TD-W8968

F1200 oferuje WiFi w zakresach 2.4 oraz 5GHz (802.11ac do 1200Mbps) 4 wewnętrzne dookólne anteny, port WAN RJ-45 oraz 3 porty LAN RJ-45, TP-LINK posiada port WAN RJ-11 i 3 porty RJ-45, port USB oraz modem 3G, 2 dookólne anteny zewnętrzne 5dBi które można wymienić

Do 150zł

TP-LINK TD-W8970 v3 lub TP-LINK Archer D50

Pierwszy oferuje 4 gigabitowe porty RJ-45 (w tym jeden port WAN) oraz jeden port RJ-11, port USB oraz WiFi o przepustowości 300Mbps, 2 dookólne anteny 5dBi i rozsądny poziom zabezpieczeń, drugi cechuje się przepustowością WiFi w standardzie 802.11ac do 867Mbps, portem USB, 4 porty LAN i WAN identyczne jak u poprzednika, dwie anteny zewnętrzne 2dBi dla 2.4GHz oraz 3dBi dla 5GHz oraz mnogość funkcji (server plików, firewall czy system zapobiegania atakom DoS)

Do 200zł

ASUS DSL-N14U

1xRJ-11 oraz 4xRJ-45, przepustowość WiFi do 300Mbps, port USB, obsługuje wiele protokołów i oferuje wiele funkcji (np strumieniowanie/synchronizowanie/dostęp treści w sieci lokalnej z poziomu Internetu) i dwie anteny zewnętrzne 2x2dBi

Do 250zł

TP-LINK Archer VR400

1xRJ-11, 4xRJ-45, WiFi do przepustowości 300Mbps (dla 2.4GHz) i 867Mbps (dla 5GHz) jednocześnie, port USB, mnogość funkcji, zabezpieczeń oraz szybka konfiguracja

Do 300zł

D-Link DSL-3782/E

1xRJ-11, 4xRJ-45, przepustowość WiFi wynosi 300/867Mbps jednocześnie, wewnętrzna antena, wysoki poziom zabezpieczeń oraz posiada wiele funkcji

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.