Jaki wybrać Dysk SSD?

Dyski SSD

Solid State Drive, dysk półprzewodnikowy

Umownie powstały już w latach ‘50, lecz przez ogromne koszty ich produkcji pozostawały w niszy. W latach ‘90 firma SanDisk zaczęła je produkować na większą skalę, głównie dla klientów korporacyjnych i wojska, aż w 2008 roku producent pamięci Hynix zaprezentował na tyle ekonomiczne kości pamięci (MLC) że wielu producentów ruszyło z ich produkcją, przez co ceny spadły na tyle, że coraz częściej znajdują się w naszych komputerach.

 

Budowa dysków SSD

SSD 300x192 Jaki wybrać Dysk SSD?

Dysk SSD jest rodzajem pamięci masowej (do przechowywania plików itd.) który charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest wykonany z elementów półprzewodnikowych (elektronicznych, które przewodzą prąd) – innymi słowy, nie ma w nim żadnych ruchomych, mechanicznych elementów które ograniczałyby wydajność, lub zwiększały ryzyko jego awarii. Podstawą są kości NAND (aktualnie tylko one są wykorztystywane do produkcji) które dzielą się na SLC, MLC i TLC.

SLC: wykorzystywana głównie w firmach i rozwiązaniach firmowych, niezwykle wydajne i wytrzymałe, co winduje ich cenę do niebotycznych poziomów, praktycznie nieosiągalne dla zwykłego użytkownika.
MLC: najbardziej kompromisowe kości jeśli chodzi o stosunek wydajność/cena, dosyć wydajne w trybie odczytu jak i zapisu, świetnie sprawdzają się w każdym rozwiązaniu (czy potrzebujemy szybkiego, czy dosyć pojemnego dysku SSD, kości MLC najbardziej się sprawdzają).

TLC: najmniej wydajny i żywotny rodzaj kości, przez co są tanie w produkcji, często mają niski zapis (niekiedy na poziomie zwykłego dysku HDD przez co używanie takiego SSD traci sens), niską żywotność. Głównym plusem jest cena, chociaż trochę zawyżona na to, co oferują. Właśnie ze względu na opłacalność, producenci najprężniej poszerzają ofertę dysków z kościami TLC, wypychając niegdyś świetnie wycenione MLC do wysokiej półki (przez co zawyżają ich cenę). Oczywiście najlepsze do rozwiązania gdy potrzebujemy jak największego dysku SSD w jak najniższej cenie. Powstają coraz to nowsze i lepsze technologie (np 3D TLC) dzięki którym powoli zaczynają konkurować z MLC. 

Zalety dysków SSD

Jak już wspomniałem wcześniej, nie ma w nim ruchomych części, które mogłyby powodować awarię. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej to, że jeżeli upadnie (lub zadziałają na niego pewne siły), nic mu się nie stanie. Co prawda w PC rzadko kiedy może się to zdarzyć, lecz w laptopach to całkiem inna bajka. Jedynym możliwym uszkodzeniem mechanicznym, które mi przychodzi do głowy, to podeptanie lub rozjechanie SSD, tylko że w takim przypadku dysk HDD również zostanie zniszczony. Z tego wynika również, że jest on o wiele bardziej odporny na wstrząsy (brak obracających się głowic), znowu nieocenione w przypadku posiadania laptopa.

Są również lżejsze, bardziej energooszczędne i bezgłośne, nie można z tym dyskutować.

Największą zaletę zostawiłem na koniec – wydajność. Jeśli dysk SSD jest faktycznie dobry, zwykły dysk talerzowy absolutnie nie ma do niego startu. Każdy dysk cechuje się innymi parametrami, ale mogę bezpiecznie przyjąć, że przesiadając się na SSD, podczas uruchomienia komputera a później przeglądarki, nie zdążycie zrobić herbaty 😉

 

Wady dysków SSD

Pierwszym grzechem SSD jest pojemność. O ile w zwykłych HDD ilość pamięci przekracza setki lub tysiące GB (standardowo od 500GB do kilku TB), większość SSD nie przekracza setek (najczęściej od 128 do 512 GB). Innymi słowy, jeśli na SSD chcemy trzymać mnóstwo zdjęć, filmów, czy potrzebujemy pojemnego magazynu na dane – SSD jest złym pomysłem.

Po drugie, cena. Ich cena w porównaniu z HDD jest spora (od kilku gr/GB HDD, tak w SSD 1GB kosztuje kilkadziesiąt). Za przyzwoity dysk HDD o pojemności 500GB należy zapłacić ok 200-250zł, a w takiej cenie mamy 128GB SSD. Z drugiej strony potwierdza to powiedzenie że za jakość należy zapłacić, ale mimo wszystko polecam dobrze przemyśleć czy faktycznie go potrzebujemy.

Na koniec zostawiłem żywotność. Często straszy się, że ich żywotność (a dokładniej wytrzymałośćkomórek pamięci) mieści się od 10 do 100 tysięcy cykli zapisu (lub pewnej ilości zapisanych danych, TBW). Jak to wygląda w praktyce? Tak, że dyski talerzowe (HDD) nie mają z nimi żadnych szans jeśli chodzi o żywotność. W 2013 roku rozpoczęto eksperyment, ile potrzeba żeby uśmiercić SSD. Podczas katowania dysków ciągłymi zapisami i odczytami, pierwszy padł po 800TB (oparty o kości TLC) a dwa ostatnie po 2PB (2000 TB, dyski oparte o kości MLC). Inaczej mówiąc, jeśli wybierzemy przyzwoity dysk, w realnym życiu nie mamy szans go uszkodzić. W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że to było prawie 3 lata temu – ile od tamtego czasu zmieniła się technologia, najlepiej wiedza producenci 😉

Link do testu

 

Polecane SSD

Jest mnóstwo firm które zajmują się sprzedażą SSD, nie sposób by wymienić wszystkie. A o dokładne dane, jak zwykle odsyłam do Google – znajdziecie tam mnóstwo rzetelnych testów.

Zacznę od rodzimego GoodRam’a – Iridium PRO to model warty uwagi, oparty na dobrych kościach TLC (530/560MB na sekundę), a kontroler posiada funkcję dodatkowo zabezpieczające dane.

Plextor M – wręcz świetna, w mojej opinii najlepsza seria dysków SSD. Serie od najwyższej to Pro, S i V (odpowiednio MLC + dodatkowe oprogramowanie, MLC I TLC). Aktualnie pierwsze dwie serie są 6 generacji (M6 Pro i M6S), a V siódmej.

Samsung – oczywiście nie mogło go tutaj zabraknąć 😉 Oferuje bardzo szeroki wachlarz dysków, najciekawsze serie to 840/850 Pro i EVO. Mówiąc krótko – technologie Samsunga robią robotę i wrażenie.

Crucial – producent pamięci (czy to RAM czy SSD). Robi bardzo opłacalne i wydajne dyski SSD (najczęściej TLC), na uwagę zasługuje seria MX.

Intel – Ci panowie wiedzą co dobre. Wszystkie ich dyski na MLC są godne polecenia, w szczególności przeznaczone dla graczy (z czaszką na obudowie).

 

Dyski SSD – zastosowanie

Dyski SSD po prostu nie są przeznaczone na najzwyklejsze magazyny danych (przynajmniej na razie, dla użytkowników domowych). Nie są po to by trzymać na nich zdjęcia, filmy czy inne pliki multimedialne z dwóch prostych powodów – takie typy plików nie potrzebują oszałamiającej wydajności, po drugie jest to skrajnie nieopłacalne. Poza tym, SSD nadaje się do każdego zastosowania – od obrabiania na nim zdjęć/filmów, aż po tworzenie i przechowywanie na nim kopii zapasowych.

Dają niezwykłego „kopa” podczas uruchamiania systemu (ok kilku- kilkunastu sekund do pełnej gotowości), wczytywaniu się etapów w grze, szybciej uruchamiają i odczytują programy, i tak dalej.

Mówiąc krótko, polecam je prawie każdemu w prawie każdym zastosowaniu, ponieważ co to za problem zgrać zdjęcia/filmy na pendrive i je trzymać gdzie indziej 🙂
Na koniec przydatna wskazówka, gdy wasz komputer/laptop jest już dosyć stary i wolny, używacie go głównie do mało zaawansowanej pracy (biuro, internet, filmy itp.) najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w SSD. Przy dzisiejszej technice, to właśnie dyski najbardziej ograniczają osiągi komputera, a dysk sprzed dajmy na to 5 lat jest dosyć stary i zużyty – inwestując kilkaset złotych w SSD dajemy sprzętowi drugie życie, a porównując to z wymianą całego sprzętu, jest to niezwykle opłacalne.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.