Ciekawe Wpisy

Jak wybrać kartę graficzną?

Karta graficzna

%name Jak wybrać kartę graficzną?

 

Każdy gracz zadaje sobie pytanie:

jak wybrać kartę graficzną?

 

W tym artykule postaram się rozwiać wątpliwości, ale zacznijmy od początku. Jak nazwa wskazuje, karta graficzna to podzespół odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu. Jednak by do tego doszło, musi obliczyć mnóstwo zmiennych po drodze, przez to jest ona elementem o największej mocy obliczeniowej w całym zestawie PC. Do najzwyklejszej pracy biurowej i np. oglądania filmów w rozsądniej rozdzielczości wystarczy grafika zintegrowana (z procesorem lub płytą główną), do zastosowań profesjonalnych używane są zaawansowane urządzenia. W tym artykule skupię się na segmencie kart dla użytkowników domowych, głównie graczy.

 

 

Parametry karty graficznej

 

Wbrew obiegowej opinii, pamięć nie jest najważniejsza. Określa ona jedynie ilość danych, które karta może przechować i użyć (rozsądna ilość na dzisiaj to 4GB, chociaż zależy ona od wielu czynników, np. ilości detali w grze czy specyfikacji karty). Najważniejsze parametry to przede wszystkim:

GPU

Główna jednostka obliczeniowa, procesor karty graficznej. To ona określa przede wszystkim wydajność karty graficznej.

ROP

Czyli liczba potoków renderujących. Są to jednostki które przetwarzają obraz, a dokładniej piksele. W jednym cyklu zegara karta graficzna może jednocześnie obsłużyć tyle pikseli, ile posiada ROP.

Taktowanie rdzenia i pamięci

Tu nie ma wielkiej filozofii, oznacza to szybkość wykonywanych operacji na sekundę. Co ważne, te parametry sprawdzają się głównie w tej samej generacji kart graficznych.

Szyna danych

Ten parametr określa możliwość  przesłania informacji do karty graficznej.  Jest ona uzależniona od architektury i zastosowanego typu pamięci.

Typ pamięci

Im nowsza, tym lepsza. Aktualnie od najlepszej: HBM, GDDR5X,GDDR5 itd.

TMU

Jednostki które zajmują się przetwarzaniem obrazu.

Programem który wykrywa te wszystkie parametry, jest GPU-Z.

 

Jak wybrać kartę graficzną? Polecane serie

Na rynku istnieje tak wiele kart graficznych, że ciężko je wszystkie poznać. Jednak najwięksi producenci tworzą własne, rozpoznawalne serie, przy których możemy być pewni solidności i wydajności, to między innymi:
ASUS ROG, Gigabyte Xtreme GamingSapphire Nitro, EVGA FTW, MSI Gaming. Najczęściej mają bardzo dobre chłodzenia, wysoką wydajność, często spory potencjał podkręcania i są o wiele lepsze niż referencyjne wersje.

Istnieją również bardziej budżetowe wersje, np. MSI Armor, ASUS Strix, Gigabyte WindforcePalit JetStream czy EVGA SC.

Stworzone są wersje także  dla overclockerów, specjalnie selekcjonowane karty, które rozwijają skrzydła przy chłodzeniu wodą, lub ciekłym azotem tj. MSI Lightning lub EVGA K|NGP|N i wersje z zainstalowanym chłodzeniem wodnym prosto „z pudełka”, jak MSI SeaHawk czy Gigabyte WaterForce.

 

SLI/CrossFire

Są to technologie które umożliwiają łączenie kart graficznych. Pierwsza z nich to technologia Nvidii, druga AMD. Zwiększa to moc obliczeniową, przez co ilość uzyskiwanych klatek na sekundę również wzrasta.

Nvidia GTX 1080 SLI 1024x576 Jak wybrać kartę graficzną?

Gdzie jest haczyk? Wszędzie poza tym. Po pierwsze, potrzeba odpowiednio mocnej specyfikacji, rozpoczynając na zasilaczu (w końcu pobierane będzie 2x więcej energii), poprzez płytę główną (musi mieć 2 sloty PCI-e x16), na mocnym procesorze kończąc (procesor musi nadzorować i wspierać pracę kart). Po drugie, skalowanie (przyrost wydajności) rzadko kiedy osiąga 100%, najczęściej około 30-40% w zależności od gry lub programu. Po trzecie, nie każda gra obsługuje przynajmniej dwie karty.  Ciężej je schłodzić, przez co wraz z osiągnięciem temperatury krytycznej spadnie taktowanie, a wraz z nim wydajność. Powstają mikrozacięcia (niektóre klatki dłużej się generują) co może być drażniące. A co najważniejsze, poza najwydajniejszymi kartami nie ma sensu dokładać drugiej i kolejnej karty graficznej. Jedna silna karta jest lepsza niż dwie słabe, a odpada mnóstwo problemów teoretycznie z nimi związanych.

 

Podstawowe problemy z kartami graficznymi

Najbardziej podstawową rzeczą jest prawidłowe zainstalowanie sterowników. Jak to należy zrobić? Dobrze jest podać konkretny model + frazę „drivers” w Google, lecz jeśli jej nie znamy wystarczy wejść na stronę producenta karty graficznej (Nvidia/AMD) i pobrać instalator, który automatycznie wykryje jaki sterownik jest do tej karty. W przypadku laptopów trzeba wejść na stronę producenta i wyszukać sterowniki do konkretnego modelu. Jeśli chodzi o wydajność w grach (jeśli jest za niska), przydałoby się kartę wymienić  😉 Głównym wrogiem karty graficznej jest temperatura. Spadają przez nią taktowania, wraz z nimi wydajność itd. By temu zaradzić, najprościej w programie, np. MSI Afterburner ustawić „na sztywno” prędkość obrotu wentylatorów. Oto przykładowy screen:

 

Aft2 Jak wybrać kartę graficzną?
Może rozwiązać to kwestię wydajności chłodzenia, jak i zbyt dużego hałasu generowanego przez kartę graficzną, wszystko zależy od preferencji i odpowiednich ustawień. Jeśli dalej problem istnieje, należy kolejno wyczyścić kartę, dołożyć wentylator by dmuchał w nią zimnym powietrzem i sprawdzić czy kable nie przeszkadzają w dobrym przepływie powietrza, monitorując temperatury przy każdym kroku (chociażby we wspomnianym wyżej Afterburner) i opuścić kolejne kroki, jeśli już są w normie.

W laptopie można  przedmuchać układ chłodzenia a następnie wyczyścić i nałożyć nową pastę termoprzewodzącą, jeśli się grzeje. Po drugie i bardzo ważne, nie należy kłaść laptopa na „puchatych” rzeczach, typu pościel, poduszki. Od spodu ma on wloty powietrza, które wraz z powietrzem wciąga roztocza i kurz. W skrajnych przypadkach karta graficzna może ulec całkowitemu uszkodzeniu, co powoduje konieczność wymiany płyty głównej i w konsekwencji rozstanie się z laptopem na pewien czas.

minus Jak wybrać kartę graficzną?
Cyber-Pomoc
Nie wiesz jak wyczyścić swojego laptopa? Zapraszam do wpisu, który Ci w tym pomoże: Czyszczenie laptopa 

 

Jak wybrać kartę graficzną? Polecane modele

Karta graficzna to bardzo zaawansowane urządzenie, której ocena wydajności nie jest zbyt prosta. Wiele osób ma inne preferencje (nacisk na ciszę lub wydajność, esteci wolą dopasowaną kolorystycznie do całego zestawu, a ktoś wybierze kartę która ma zainstalowane chłodzenie wodne), a ilość dostępnych modeli tylko się zwiększa. Zostawię tutaj listę najciekawszych modeli kart graficznych w danym przedziale cenowym.

NAZWACENA
MSI Radeon RX 460 OC 4GB365-645,-
MSI  GTX 1050 Ti OC 4GB520-770,-
Radeon RX 570900-1180,-
MSI GTX 1060 6GB GamingX910-1590,-
Radeon RX 5801050-1400,-
ASUS  GTX 1070 ROG STRIX OC 8GB1650-2525,-
EVGA GeForce GTX 1080 8GB (Ti)1975-3890,-

 

minus Jak wybrać kartę graficzną?
Cyber-Pomoc
Zapraszam do komentowania i udostępniania 🙂

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • parametry karty graficznej

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.