Klatkowanie, a lagowanie – różnice

klatkowanie lagowanie Klatkowanie, a lagowanie    różniceGłówną różnicą między klatkowaniem, a lagowaniem jest to że oba te pojęcia dotyczą czegoś zupełnie innego. Jednak ludzie uważają je za to samo – zacinanie się gry.

Ciężko jest rozmawiać o czymś jeśli nie znamy tego definicji ponieważ następują wtedy problemy w komunikacji. Mnie osobiście zaczęło to denerwować i to jest głównym powodem dlaczego piszę ten wpis.

 

Czym jest klatkowanie?

Klatkowanie następuje wtedy kiedy ilość fps’ów nie jest stabilna lub jest poniżej widocznej granicy dla oka – 30.

FPS (Frames Per Second) – Klatki na sekundę (skr. kl./s) – liczba klatek wyświetlanych w ciągu sekundy, czyli częstotliwość, z jaką statyczne obrazy pojawiają się na ekranie. Jest ona miarą płynności wyświetlania ruchomych obrazów.  Źródło: Klatki na sekundę

Ludzkie oko widzi tylko 30 klatek jednak gdy jest więcej mamy wrażenie że gra działa płynniej. Ważne jest żeby ilość klatek utrzymywała się na jednym poziomie, a nie skakała.

 

Czym jest lagowanie?

Lagowanie następuje wtedy kiedy ping wzrasta. Dotyczy to problemów z internetem.

PING – Opóźnienie między hostem (serwerem docelowym), a klientem. W przypadku gier sieciowych jest to po prostu serwer na którym gramy.

Im mniejszy jest ping tym lepsza płynność gry, jednak w tym przypadku zależy też od pingu innych graczy których widujemy.

 

Różnice między klatkowaniem a lagowaniem

Jak widzisz główną różnicą między tymi pojęciami jest to że dotyczą one czegoś zupełnie innego.

Klatkowanie – Sprzęt nie wyrabia. Trzeba zmniejszyć ustawienia graficzne lub wymienić sprzęt / podzespół.

Lagowanie– Połączenie z internetem jest za słabe lub jest zbyt bardzo obciążone. Najlepiej wyłączyć wszystkie inne programy które korzystają z sieci np. Skype, GG, aktualizacje, pobieranie.

Autor Wpisu Administrator Przemek

Właściciel bloga, technik informatyk. Interesuje się technologią, komputerami, motocyklami i muzyką.