Modernizacja laptopa

Modernizacja laptopa – Założenia

Pierwsze, podstawowe pytanie – czy to jest opłacalne? Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji jest laptop, do czego go używamy, oraz ile czasu chcemy z nim spędzić. W większości przypadków mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem – tak, opłaca się. Inwestując kilkaset złotych w posiadanego laptopa, zaoszczędzamy wielokrotności tej sumy kupując nowszego.

 

Modernizacja laptopa – Dysk SSD

Dysk HDD, jak to zwykle bywa, jest elementem który najbardziej ogranicza prędkość laptopa, najczęściej to najwolniejszy podzespół.

Po pierwsze, w miażdżącej większości laptopów są montowane niezbyt wydajne dyski (niska prędkość obrotowa i inne najważniejsze parametry wpływające na wydajność, np. czas dostępu), podyktowane obcinaniem kosztów. Po drugie, HDD jest najszybciej zużywającym się elementem zestawu komputerowego, więc problemy są podwójne.

SSD 1024x655 Modernizacja laptopa

Dlatego pierwszym, podstawowym i najważniejszym elementem jest kupno dysku SSD (wyłącznie nowego). W zależności od modelu i pojemności (najpewniej to będzie 128-256GB w rozsądnej cenie), koszt będzie wynosił ok kilkuset złotych. W razie gdy laptop umrze „śmiercią naturalną” nie będzie żadnego problemu z zagospodarowaniem takiego dysku, można go spokojnie przełożyć do innego PC-ta.

Jaki dokładnie dysk SSD wybrać? Ten wpis na pewno Ci pomoże: Wszystko co należy wiedzieć o dyskach SSD


 

Modernizacja laptopa – RAM

LapDDR 300x136 Modernizacja laptopa
Przykładowy wygląd pamięci RAM
laplook1 300x215 Modernizacja laptopa
Przykładowy wygląd klapy przykrywającej podzespoły

Pamięć RAM jest potrzebna do wszystkiego, jej nigdy nie za wiele. Dzisiaj przyzwoitym minimum (nawet w starej maszynie) jest 4GB. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny RAM są ekstremalnie niskie, przez co nie obciąży to zbytnio budżetu. Jaką pamięć RAM kupić? Najłatwiej identyczną jaką posiadamy. Żeby ją zidentyfikować rozkręcamy otwór na dolnej klapie laptopa i mamy do niej łatwy dostęp.

laplook2 300x225 Modernizacja laptopa
Przykładowe umiejscowienie RAM w laptopie

Można to również zrobić bez otwierania laptopa – wystarczy ściągnąć program identyfikujący podzespoły, posłużę się CPU-Z.
Wchodzimy w zakładkę Memory, a interesujące nas parametry są na screenie poniżej:

RAM 300x298 Modernizacja laptopa

Najważniejszy jest typ – najpewniej to będzie DDR2 lub DDR3. Drugim parametrem jest częstotliwość (DRAM Frequency). Zaokrąglamy jej do pełnej wartości setek (w tym przypadku do 800) i mnożymy przez dwa.
Plusy są takie, że każdy program jaki uruchomimy nie będzie się zacinał (wszystkie są przechowywane w pamięci RAM, gdy jej zabraknie, system korzysta z dysku który jest nieporównywalnie wolniejszy i laptop zaczyna „mulić”).

Modernizacja laptopa do gier

Jak już nie raz twierdziłem, gry opierają swoją wydajność na procesorze i karcie graficznej. By przyrost był możliwie jak największy, te elementy należy wymienić. Kiedy to można zrobić? Gdy nasz laptop ma nieprzylutowany procesor na podstawce PGA (znów odsyłam do Google, najlepiej frazą: nazwa modelu + „CPU upgrade”) lub jest konfigurowalny (robiony na zamówienie). Bezpiecznie mogę założyć że większość laptopów kupionych w przeciągu ostatnich kilku lat do kilku tysięcy (lub jest ultrabookiem, czy innym smukłym urządzeniem) taka możliwość z miejsca odpada. A co jeśli się da?
Należy zdobyć najwięcej informacji o konkretnym modelu (czy to laptopa, czy procesora). Najlepiej zerknąć w jego specyfikacje na stronie producenta  i zobaczyć jakie modele procesorów są w nim montowane. Ich wydajność możemy sprawdzić w rankingu mobilnych procesorów, a wybrany model kupić na portalu aukcyjnym (prawdopodobnie najwięcej ofert będzie na allegro). Należy również sprawdzić, czy procesor będzie fizycznie pasował do gniazda na płycie głównej.

Jak się przygotować do wymiany? Prawdopodobnie trzeba będzie wgrać nowy BIOS, zmienić zasilacz i układ chłodzenia (większy pobór prądu). Ze względu na to, że procesor musi być prawidłowo rozpoznawany, należy wgrać odpowiedni BIOS. Mocniejsza jednostka będzie pobierała więcej mocy (zasilacz może się spalić), i oddawać więcej ciepła (jeśli niskonapięciowy procesor zmienimy na mocną i7-kę, jestem pewien że laptop będzie się przegrzewał).

Jak widać to wiele skomplikowanych czynności, lecz czy się opłacają – zależy to od konkretnego przypadku.

Z kartą graficzną jest o wiele trudniej – najprostsze (i prawdopodobnie jedyne sensowne rozwiązanie) to używanie zewnętrznej karty graficznej. eGPU możemy podłączyć pod złącze Thunderbolt (najbardziej „treściwe” rozwiązanie, producenci coraz bardziej kładą na nie nacisk), mPCIe , ExpressCard (najpopularniejsze rozwiązanie) lub NGFF/M.2. Pierwszym warunkiem jest posiadanie jednego z wymienionych złączy. Po drugie, zakup samej stacji.  Karta graficzna oczywiście również wchodzi w grę, zasilacz do niej (najprościej użyć komputerowego ATX-a), adapter dzięki któremu połączymy kartę graficzną i laptop oraz opcjonalnie obudowę i monitor. Mówiąc krótko jest to dosyć kosztowne, w mojej ocenie lepiej jest posiadać komputer stacjonarny + lekki, przenośny laptop, ale zainteresowanych odsyłam do serwisu eGPU.pl poświęconemu w całości temu zagadnieniu.

 

 

Modernizacja laptopa – Drugie życie sprzętu

W tym momencie sprzęt powinien dostać od nas drugą młodość i służyć dzielnie przez kilka najbliższych lat. A co jeśli to nie wystarcza? Możemy się pokusić o wymianę procesora, karty graficznej, matrycy lub dołożenie dodatkowej karty w złącze miniPCI-e. Ale są to już dosyć skomplikowane i szczególne przypadki, raczej margines ze względu na możliwości (coraz rzadziej te elementy są możliwe do wymiany, a w większości przypadków jeśli już są, to sprzęt jest tak stary że nie opłaca się w niego inwestować). Jeśli już ingerujemy w sprzęt, polecam wyczyścić laptopa – wtedy już na długi czas będziemy mieć z nim spokój.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.