Opcje folderów. Jak ukryć plik?

W dzisiejszym wpisie pokaże wam jak konfigurować opcje folderów. Dowiecie się jak ukryć plik lub folder, jak pokazać rozszerzenia znanych typów plików, jak ukryć pliki systemowe i wiele więcej.

 

Zdjęcia są robione z Windows 8 jednak opisane metody powinny też działać na Windows:  10, 7, Vista i XP.

Jak wejść do opcji folderów?

Wchodzimy w Panel Sterowania  (Start >> Panel Sterowania) lub  w Windows 8 (Start >> Wyszukiwarka(na górze po prawo) >> Panel Sterowania)

opcje folderow1 1024x221 Opcje folderów. Jak ukryć plik?
Jak wejść w opcje folderów

Tak to już, takie to proste 🙂 Jednak najważniejsze rzeczy mamy w zakładce Widok a tak to wygląda:

opcje folderow 21 249x300 Opcje folderów. Jak ukryć plik?

Pamiętaj aby po zakończeniu wszelkich edycji kliknąć Zastosuj a potem OK

Myślę że dla każdego to jest jasne ale w razie czego upominam 🙂

 

 

 Jak ukryć pliki i foldery? Jak znaleźć ukryty folder?
jak ukryc folder 282x300 Opcje folderów. Jak ukryć plik?

Aby to zadziałało pierw musisz w zakładce Widok  znaleźć Ukryte pliki i foldery i zaznaczyć Nie pokazuj ukrytych plików, folderów ani dysków.

Po tej operacji należy wejść do folderu w którym jest plik/folder który chcemy ukryć, kliknąć na niego PPM (Prawy Przycisk Myszki) , wybrać Właściwości po czym zaznaczyć atrybut: Ukryty.

Aby pokazać te pliki/foldery trzeba w zakładce Widok znaleźć  Ukryte pliki i foldery i zaznaczyć Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski.

 

 

Jak pokazać rozszerzenia i co to jest?

Rozszerzenia to sposób oznaczania typu pliku np. obrazek (JPG, JPGE, PNG, BMP) , tekst(TXT, DOC), film(MP4, AVI) i wiele innych. Po odznaczeniu (domyślnie zaznaczone czyli ukryte) w zakładce Widok opcji: Ukryj rozszerzenia znanych typów plików rozszerzenia będą pokazywane. Dzięki temu po nazwie pliku będzie .(kropka)rozszerzenie .

Jak ukryć pliki systemowe?

Pliki systemowe to pliki które system domyślnie ukrywa po to aby przeciętny użytkownik komputera nie usuną przez niewiedzę niektórych plików które są wymagana do uruchomienia komputera, jednak nie raz zachodzi potrzeba edycji tych plików a jak wiadomo nie da się edytować tego co jest ukryte.  Opcją odpowiadająca za to jest: Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego jednak zalecam zostawić zaznaczoną 🙂

Autor Wpisu Administrator Przemek

Właściciel bloga, technik informatyk. Interesuje się technologią, komputerami, motocyklami i muzyką.