Oszuści w Internecie

Zagrożenia i oszuści w  Internecie czają się na każdym kroku. W tym artykule postaram się przyblić ten temat.

Oszuści w Internecie

Pierwszą część zagrożeń można odnaleźć w tym artykule – rodzaje wirusów komputerowych. Opisane tam zagrożenia są praktycznie całkiem zautomatyzowane, oznacza to, że raz napisany kod może powędrować na niezliczoną ilość komputerów, lecz z drugiej strony istnieje również zautomatyzowane oprogramowanie (np. antywirusy, firewalle i inne) które pomoże nam je zwalczyć.To dopiero wierzchołek góry lodowej, istnieje mnóstwo zagrożen przed którymi antywirus nas nie obroni, firewall nie zadziała, a nasze dane i pieniądze mogą zostać wykradzione. Jak się przed nimi bronić? Posiadać na ich temat pewną wiedzę, oraz używać jej w praktyce. Gdy zobaczymy stronę/maila/SMSa/inne z podejrzaną treścią powinna nam się zapalić czerwona lampka. Samo przeczytanie lub odebranie nie jest niczym złym, lecz podążanie za jej wskazaniami które są fałszywe, mogą skończyć się źle. Oto kilka popularnych przykładów:

Wygrałeś iPhone’a/loterię/konkurs/inne

Iphone 300x300 Oszuści w InternecieDostajemy mail z informacją o wygranej, lecz żeby potwierdzić nasze dane musimy wysłać SMSa/wykonać inną akcję. Po pierwsze, jeśli nie braliśmy udziału w żadnym konkursie, to oczywiste fałszerstwo. Wchodząc na stronę na której widnieje napis Gratulacje, wygrałeś! Potwierdź wygraną SMS! znowu muszę was rozczarować, nie tym razem. Wysłanie SMSa wiąże się z włączeniem płatnej usługi SMS Premium – usługa o podwyższonej opłacie wysłania/otrzymania SMSa. Wszystko zależy od regulaminu usługi, napisanej oczywiście drobnym druczkiem na stronie, ale płacimy kilka(naście) złotych za SMSa otrzymanego do kilku razy dziennie. Jak temu przeciwdziałać? Należy wyłączyć usługę premium, informacje o tym powinny znaleźć się na stronie lub w Internecie.

Oszuści – Nigeryjski przekręt

Cracker 300x175 Oszuści w InternecieRzekomo starszy niż Internet, występuje w mnóstwie odmian, najciekawsza na jaką natrafiłem to prośba, że nigeryjski astronauta nie ma za co wrócić na Ziemię. Najczęściej otrzymujemy informację że ktoś z Nigerii (pewien spadkobierca, książe itp.) potrzebuje pewnej kwoty pieniędzy jak najszybciej, a jeśli ją dostanie to prześle nam jej wielokrotność. Oczywiście nigdy jej nie zobaczymy. Co zrobić? Zignorować taką wiadomość, bo jak podaje Wikipedia, rząd Nigerii nam nie pomoże.

Oszustwa matrymonialne

Młoda Ukraina, Rosjanka czy inna przyjaciółka z zagranicy pragnie przyjechać do naszego kraju, lecz nie ma odpowiedniej sumy i należy ją wesprzeć finansowo (co opłaci się nam w jakiś inny sposób). Gdy kwota zostanie przesłana, przyjacielska Słowianka już się do nas nie odezwie. Z oczywistych względów mężczyźni są najbardziej podatni na tego typu ataki, jak zwykle należy zignorować takie wiadomości.

Fałszywe profile na Facebooku

Robert Oszuści w Internecie
Ostatnia plaga na Facebooku. Robert Lewandowski z OFFicialnego Konta może podarować jego nową Audi RS7 każdemu kto weźmie udział w konkursie (udostępni post, polubi stronę, doda komentarz)? Media Expert czyści magazyny?! Te oszustwa wiążą się z SMSami premium, opisanymi powyżej. W obu przyadkach „formularz odbioru nagrody” wymagało wysłania dwóch SMSów (jeden kosztował 30,75 zł). Co wyróżnia te konkretne przypadki? Skala i przygotowanie. Dziesiątki tysięcy osób dało się na nie nabrać, posty z ogłoszeniem zwycięzców zawierały kilka linków do różnych profili, w którym jeden z nich przekierowywał na swój własny profil (osoby która go kliknęła). Dodatkowo, strony do odebrania nagrody były dosyć dobrze przygotowane (dla osoby która nie ma jakiejkolwiek wiedzy na ten temat). Jeśli we wcześniejszych etapach nie poczuliśmy żadnych nieprawidłowości, to przy informacji że należy wysłać SMSa stronę należy zigrnorować (jak i profil na Facebooku).

Telemarketing kolejną formą oszustw

Pewna osoba z nieznanej firmy dzwoni z informacją że nasz numer wygrał w losowaniu, o którym swoją drogą nie mieliśmy pojęcia, ale został on wybrany z pewnej puli numerów. Polecam od razu się rozłączyć, a pod żadnym warunkiem nie podawać żadnych wrażliwych danych (dot. kont bankowych itp.). Jeśli telefon wydaje się prawdziwy, należy poprosić o przesłanie umowy np. drogą elektroniczną i dokładne zapoznanie się z nią, w żadnym wypadku nie należy się na nią godzić telefonicznie, bez zapoznaniem się z nią (z wiadomego względu). Najczęściej narażone są osoby starsze, więc należy je przed tym przestrzec.

Inne zagrożenia (np mailingowe) są opisane w artykule na samej górze. W dzisiejszym Internecie samo posiadanie programów anty(…) może okazać się niewystarczające, więc moim zdaniem najlepszą linią obrony jest myślenie – posiadanie wiedzy (chociażby podstawowej, zawartej w tych artykułach) a obok antywirus z obroną włączoną w czasie rzeczywistym.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.