Ciekawe Wpisy

Poradnik dla graczy – zwiększenie wydajności gier

Każdy gracz chce zagrać w pięknie wyglądającą grę która chodzi płynnie. Co jeśli nie uzyskuje odpowiedniej wydajności? Oto poradnik dla graczy – zwiększenie wydajności gier i ilości klatek na sekundę od strony hardware (sprzętu) i software (oprogramowania).

 

1. Podstawowe zwiększenie wydajności gier – Sprzęt

HPC 300x225 Poradnik dla graczy   zwiększenie wydajności gier

Co kilka lat rozpoczyna się nowa generacja sprzętu. Trwa ona około 2-3 lat, w zależności od wielu czynników, osobno dla procesorów i kart graficznych. Gdy już nadejdzie, moc obliczeniowa danych podzespołów znacznie rośnie. Dzięki temu developerzy gier mogą wykorzystać nowe zasoby, ulepszyć sztuczną inteligencję przeciwników czy wykreować większy i piękniejszy świat. Co jest podstawą wydajnego zestawu komputerowego? Podzespoły. Gdy nie mamy odpowiednio wydajnej karty graficznej lub procesora, nic nie zdziałamy. Dysk i pamięć RAM w pewnych przypadkach również nie są bez znaczenia. Podzespoły są nie do przeskoczenia, na starym sprzęcie nie ma szans na uzyskanie zadowalającej wydajności w nowszych grach. Lecz również z wymianą wiążą się wydatki. By je zminimalizować proponowałbym odsprzedanie starych podzespołów, a kupno np. używanych. Daje to całkiem spore pole do manewru, a jeśli upoluje się tzw. perełkę można uzyskać np. sprzęt ciągle na gwarancji lub o wiele niższą cenę.

 

2. Sprzęt od strony praktycznej

Procesor zajmuje się tzw. miejscami/scenami dynamicznymi.

Ruch obiektów, postaci, bohatera, fizyka przedmiotów i całego świata – tym w większej mierze zajmuje się procesor. Gdy natrafimy na miejsce np. z ogromem przeciwników, niezbyt wydajny procesor będzie musiał poświęcać sporo czasu na obliczenia, przez co karta graficzna będzie musiała czekać na jego rozkazy. Zmniejszy się ilość klatek na sekundę (fps) i powstaje tzw. wąskie gardło. Z kolei karta graficzna zajmuje się miejscami statycznymi – wiele obiektów nieruchomych (m. in. góry, roślinność, wygląd świata i obiektów) powoduje większe obciążenie karty graficznej. Może wtedy powstawać o wiele więcej problemów niż w przypadku procesora – np. screen tearing, spadek fps, bugi (glitche, błędy) graficzne itd. Prawdopodobnie przez większą problematykę kart graficznych sporo ludzi uważa że jest ona najważniejszym podzespołem, chociaż w rzeczywistości jest tak samo ważna jak procesor. Kartę graficzną można również podkręcić.

 

2.1 Sprzęt od strony praktycznej – Pomniejsze czynniki

W przypadku bardzo wolnego, starego dysku (szczególnie gdy ma wiele bad sectorów) nasza wydajność w grach również może spadać.

Na dysku twardym znajdują się praktycznie wszystkie informacje dotyczące gry, które najpierw muszą być pobrane i odczytane. Dysk nie ma ogromnego znaczenia na wydajności, lecz gdy jest szybkim SSD lub bardzo wolnym HDD można odczuć sporą różnicę. Pamięć RAM jest pośrodku jeśli chodzi o wydajność. Aktualnie graczom spokojnie wystarcza 8GB średniej szybkości pamięci RAM (1600MHz DDR3/ 2133MHz DDR4). Ogólnie ważniejsza jest jej ilość, lecz gdy posiadamy tylko kartę graficzną zintegrowaną z procesorem, szczególnie AMD APU (lista APU AMD/ lista APU Intel) – im szybszy RAM tym lepiej. Często zdarza się tak, że gra chodziła dobrze, a ostatnimi czasy jej wydajność spadła. Jak temu zaradzić? Najlepiej wyczyścić dokładnie swój komputer z kurzu, ponieważ zmniejsza on wydajność systemu chłodzenia, przez co rosną temperatury a podzespoły automatycznie zmniejszają swoją wydajność.

 

3. Spersonalizowane zwiększenie wydajności gier – Oprogramowanie

Absolutną podstawą są poprawnie zainstalowane i skonfigurowane sterowniki (najczęściej poprawnie konfigurują się automatycznie, szczególnie w nowszych kartach graficznych). Gdy któregoś z nich nie ma, jest nieaktualny sprzęt nie może dawać z siebie 100%. Jak je zdobyć i zainstalować? Najczęściej są one dodawane na płytkach wraz z kartą graficzną i płytą główną. Wszystko jest na tacy. Problem jest w tym, gdy jej nie ma, lub gdy są nieaktualne (99% przypadków). Należy wtedy wyszukać w internecie nazwę płyty głównej/laptopa i karty graficznej z dopiskiem „drivers” i pobrać listę sterowników na dany system. Lista używanych programów również nie jest bez znaczenia. Zbyt wiele nieprzydatnych programów negatywnie odbije się na wydajności (np. Windows Update) a znowu wyłączenie wszystkich może przerwać poprawną pracę komputera (np. explorer.exe). Tutaj najlepiej zachować zdrowy umiar i wszystko będzie w porządku. Trzymając się tej zasady, nie ma tutaj większej filozofii.

 

3.1 Oprogramowanie w praktyce

W3 1024x640 Poradnik dla graczy   zwiększenie wydajności gier

Tutaj skupię się raczej na grach. Wszystko zależy od konkretnej gry. W większości najzwyczajniej w świecie zmniejszyć ustawienia. Tekstury i cienie czy światło owszem, wymagają zasobów (szczególnie przy wysokich/najwyższych) ale to techniki AA (Antyaliasing) i pokrewne najbardziej przodują w zużyciu zasobów (FSAA/MSAA/FXAA itd.), to je najpierw należy obniżyć lub najlepiej wyłączyć.  Ale co gdy to nie wystarcza? Musimy wejść trochę głębiej. Najczęściej są tworzone w sposób dosyć ograniczający zasoby, tak jak używanie tylko jednego rdzenia procesora itp. Żeby odblokować pozostałe rdzenie lub inne zasoby, najczęściej należy po prostu wpisać kilka komend w grze czy pliku konfiguracyjnym. Jak w każdym specjalistycznym przypadku odsyłam do wyszukiwarki, ze względu na ogromną ilość konkretów (czy to CS:GO czy League of Legends, istnieją różne programy i komendy, których nie użyjemy nigdzie indziej).

Oto przykład z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon (wyjaśnienia po otworzeniu galerii):

 

Wybrałem krótkie miejsce testowe (przy Moście Św. Grzegorza w Novigradzie) i dwukrotnie powtórzyłem czynność spaceru i rozglądania się po mieście. Rezultat? Przy ustawieniach Uber i wysokich postprocesach uzyskałem średnio 41 klatek na sekundę. Znów przy średnich ustawieniach graficznych i postprocesów ten sam zestaw wyciągnął średnio 56 klatek na sekundę. Kilka kliknięć i 15 klatek na sekundę – minimum wysiłku, maksimum efektu.

Na YouTube użytkownik LowSpecGamer tworzy poradniki dotyczące obniżania wymagań graficznych najczęściej bardzo popularnych gier. Co w nim tak niezwykłego? Że schodzi on poniżej ustawień minimalnych dzięki zamianie kodu w plikach gry. Oczywiście nie wyglądają wtedy zbyt oszałamiająco, ale w zamian dostajemy spory zastrzyk wydajności 😉

Również do tych bardziej popularnych gier istnieją różne modyfikacje graficzne, niektóre polepszające, w tym wypadku pogarszające grafikę. Chyba najbardziej znanym przykładem jest mod do gry Skyrim – nazywa się ULG – Ultra Low Graphics Mod for low end PC’s. Największą bazą modów do ściągnięcia, nie tylko graficznych lecz chyba każdego rodzaju jest serwis Nexus.

Na koniec klasyk – gra jakiś czas temu działała dobrze, a teraz ledwo zipie? Zrób format 😉

 

minus Poradnik dla graczy   zwiększenie wydajności gier
Cyber-Pomoc
Zapraszam do komentowania i udostępniania 🙂

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • jak zwiększyć fps w grach

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.

Sprawdź też

Jak wybrać monitor?

Spis Treści1 Jak wybrać monitor?1.1 Matryca LCD czy LED?1.2 Rodzaje matryc w monitorach1.3 Parametry monitorów1.4 …

Bateria w laptopie

Spis Treści1 Bateria w laptopie – podstawowe informacje1.1 Bateria w laptopie – jak o nią …