Praktyczne porady, które pozwolą ci wybrać dobry internet

Dostęp do internetu w ostatnich latach stał się popularniejszy.

Nie trudno w większym mieście podpiąć się do sieci poprzez niezabezpieczone wifi lub darmowy hot spot. Białystok, Suwałki, Biała Podlaska, czy inne miasta z tzw. „Polski B” nie są tutaj wyjątkiem. Wciąż jednak są osoby, które przy wyborze dostawcy kierują się reklamami, bez wnikania w szczegóły oferty lub zapoznania się z innymi firmami. Jak więc wybrać dobry internet? Podlaskie miasta są przykładem na to, że nawet we wschodnich województwach naszego kraju można znaleźć korzystne oferty dostępu do internetu. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu na porównanie różnych pakietów, aby wybrać najlepszy dla siebie. W poniższym poradniku przedstawiamy, na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

Cena

Przy wyborze jakiejkolwiek usługi cena prawie zawsze odgrywa jedną z najważniejszych ról. Wyróżnić można dwa podstawowe podejścia: określenie swoich wymagań i na ich podstawie dobranie najtańszego usługodawcy lub ustalenie górnej granicy cenowej, a następnie szukanie oferty, która przy danej kwocie da nam najlepsze warunki. W taki sam sposób możemy wybierać domowy internet. Podlasie, jako mniej zamożny region, cechuje się większą popularnością drugiego z ww. sposobów. Naszym zdaniem jest to najlepsze podejście w przypadku, gdy domowy budżet jest dość ograniczony.

praktyczne porady ktore pozwola ci wybrac dobry internet 300x206 Praktyczne porady, które pozwolą ci wybrać dobry internet

Transfer danych – prędkość i limit pobierania

Po ustaleniu, jaką kwotę chcemy przeznaczyć, powinniśmy bliżej przyjrzeć się technicznym aspektom ofert. W dostępie do internetu istotnym czynnikiem wpływającym na wygodę użytkowania jest transfer danych – maksymalna prędkość oraz ewentualne limity ilości pobieranych danych. Ten drugi limit wyrażany jest w gigabajtach (GB). Do codziennego przeglądania stron internetowych i sprawdzania poczty w zupełności powinno wystarczyć kilka GB. Jeżeli planujemy oglądać filmy online, na Youtube, czy pobierać większe pliki, powinniśmy rozglądać się za ofertami, w których wykorzystanie od kilkudziesięciu do 100 GB nie spowoduje nagłego ograniczenia prędkości do poziomu uniemożliwiającego wygodny dostęp do sieci.

Limity pobierania danych najczęściej występują w ofertach mobilnego internetu, udostępnianych przez operatorów GSM. Takie oferty do tej pory były wybierane najchętniej przez osoby często podróżujące, które w różnych miejscach potrzebowały być „online”. Obecnie nierzadko zastępują one tradycyjny internet stacjonarny, choć w opinii wielu osób w mobilnych rozwiązaniach trudno znaleźć dobry internet. Podlaskie powiaty, szczególnie te leżące bliżej granicy, są pokryte mniej gęstą niż w pozostałej części kraju siecią nadajników telefonii komórkowej, szczególnie tych udostępniających pasmo LTE. Większa odległość od nadajnika wpływa na gorszą jakość połączenia i możliwość jego częstego zrywania. Jeżeli zależy nam na braku limitu pobierania danych i lepszym łączu powinniśmy wybrać internet stacjonarny.

Prędkość pobierania danych podawana jest w megabitach na sekundę (Mb/s). Wygodne korzystanie z internetu zapewni nam już internet o prędkości kilku Mb/s. Jeżeli będziemy chcieli pobierać szybko pliki mające po kilka GB, to powinniśmy zwrócić uwagę na oferty, w których prędkość przesyłu danych będzie miała wartość dwucyfrową, co da nam wystarczająco szybki internet. Podlaskie firmy oferujące dostęp do sieci zwykle mogą bez problemu zapewnić nam takie prędkości.

Stabilność usługi

Mając wybrany odpowiednio tani i szybki internet sprawdźmy, jak prezentuje się w nim stabilność usługi. Jeżeli tylko jest taka możliwość, to skorzystajmy z okresu próbnego. Będziemy mogli przetestować w praktyce, czy internet działa z deklarowaną prędkością oraz czy nie występują zbyt częste przerwy w dostępie do sieci. Każdy dostawca musi przeprowadzać co jakiś prace konserwacyjne, ale jeżeli będziemy testować internet przez np. tydzień i w tym czasie, w ciągu dnia zdarzy się dłuższa niedostępność usługi, to powinna się nam zapalić czerwona lampka.

Nie musimy się jednak martwić, jeżeli w interesującej nas ofercie nie ma możliwości testowania usługi, a chcielibyśmy wiedzieć przed podpisaniem umowy, jak działa dany internet po kablu i przez router wifi. Białystok i inne miasta posiadają fora internetowe, na których członkowie dzielą się swoimi opiniami na różne tematy. Poszukajmy na nich wpisów dotyczących danego dostawcy, w tym od osób, które mieszkają w naszej okolicy.

Dodatkowe ograniczenia

Zanim podpiszemy umowę sprawdźmy, czy w jakimś zakresie nie będzie ona ograniczała celu, do jakiego chcemy przeznaczyć dostęp do internetu. Prowadząc kawiarnię lub sklep możemy być zainteresowani np. utworzeniem sieci wifi dla naszych klientów. Jeżeli udostępnimy darmowy hot spot, Białystok i jego mieszkańcy z pewnością na tym zyskają, ale możemy też na razić się na konsekwencje związane ze złamaniem warunków zawartej umowy.

Autor Wpisu Administrator Przemek

Właściciel bloga, technik informatyk. Interesuje się technologią, komputerami, motocyklami i muzyką.