Ciekawe Wpisy

Przegrzewanie komputera

Przegrzewanie komputera

Przegrzewanie się komputera to jeden z najpopularniejszych problemów podczas jego użytkowania. Podzespoły ze względu na zbyt wysoką temperaturę obniżają swoje taktowanie (by zmniejszyć napięcie, pobór prądu i w konsekwencji temperaturę), przez co PC działa zauważalnie wolniej. Jak temu zaradzić? Poprawić chłodzenie w obudowie.

FlamingPC Przegrzewanie komputera

 

Przegrzewanie komputera – podstawowe informacje

Jak wspomniałem, zbyt ciepłe podzespoły obniżają swoją wydajność podczas wytężonej pracy. Gdy pracują w ten sposób zbyt długo, są narażone na szybsze zużycie się. Poza tym komputer może się restartować, a sam system pracuje niestabilnie. Powodem jest nieprawidłowa wentylacja obudowy. Komputer zbiera kurz, który osiada na wentylatorach i innych układach, przez co znacząco pogarsza chłodzenie i jest to podstawowym powodem problemu.

Najbardziej narażone elementy to procesor i grafika. One pobierają najwięcej mocy i muszą oddawać najwięcej ciepła. Później jest dysk, a potem reszta podzespołów. Każdy z tych podzespołów ma optymalną temperaturę pracy, można bezpiecznie założyć że jeśli podzespoły nie przekraczają tych temperatur, wszystko jest w porządku:

PodzespółTemperatura
Procesor 70 °C
Karta Graficzna 70°C
Dysk 45°C
Płyta Główna 50°C
RAM 50°C

Temperatury można sprawdzić w BIOS-ie (zakładka PC Health lub podobne) lub programem HWMonitor. Komponenty należy sprawdzać pod obciążeniem (jeśli temperatury podczas obciążenia są w porządku, nie będzie najmniejszych problemów podczas jego pracy). Do testów pod obciążeniem można użyć uznany program OCCT. Jeśli temperatury uzyskane są niższe – nie masz się czym przejmować. Jeśli przekroczyły – zapraszam do następnej części.

Przegrzewanie komputera – rozwiązywanie problemów

Podstawowa rzecz – wyczyść swój komputer. Niekoniecznie samym odkurzaczem, moim zdaniem najlepiej użyć sprężonego powietrza (kompresor lub w puszce), a do pozostałego kurzu użyć odkurzacza. Po drugie, sprawdź czy wszystkie wentylatory działają poprawnie. Jeśli procesor lub karta graficzna dalej się przegrzewają, a użytkujesz je kilka lat, przyda się wymienić pastę termoprzewodzącą. Jeśli to nie przyniosło skutku – należy wymienić chłodzenie. W zależności od problemu, na samym procesorze, lub dołożyć kilka wentylatorów.

Prawidłowy przepływ powietrza powinien wyglądać następująco:

PCCase2 1024x768 Przegrzewanie komputera

PCCase1 1024x768 Przegrzewanie komputera

Zimne powietrze powinno być wciągane z przodu, tworząc strumień schładzający procesor, kartę graficzną i dysk twardy,  i wydmuchiwane do tyłu/góry/obu naraz.

Po tych zabiegach nasz PC znowu powinien być chłodny i wydajny.

Przegrzewanie się laptopa

Objawy są takie same jak powyższe, lecz rozwiązań jest mniej. Podstawa to wyczyszczenie i nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej. Jeśli laptop jest dalej ciepły, należy sprawdzić otwory wentylacyjne na spodzie urządzenia i zwiększyć możliwy przepływ powietrza przez nie – stawiając laptopa parę cm powyżej podłoża, lub kupując odpowiednią podstawkę chłodzącą. By wybrać najefektywniejszą, musimy znowu spojrzeć na otwory wentylacyjne na spodzie urządzenia – podkładka która będzie zaprojektowana tak, by powietrze było dostarczane do każdego otworu, to najlepszy wybór (czy to kilka wentylatorów które możemy dowolnie rozmieścić, czy jeden obejmujący całą podkładkę).Taki koszt wynosi około 100zł, a mamy pewność iż sprzętowi za wielokrotność tej ceny nic się nie stanie. Jeśli uważasz że nie ma na rynku podkładki odpowiadającej Twoim potrzebom – w prosty sposób możesz ją sobie wykonać.

Twój laptop się przegrzewa i nie wiesz jak go wyczyścić? Oto wpis który może Ci pomóc – Czyszczenie laptopa

 

minus Przegrzewanie komputera
Cyber-Pomoc
Zapraszam do komentowania i udostępniania 🙂

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • laptop przegrzanie skutki
  • Objawy przegrzewania procka
  • przegrzanie konutera
  • przegrzewanie karty graficznej w laptopie
  • windows 10 przegrzewanie komputera

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.
  • Niestety w przypadku laptopów problem jest bardzo powszechny. Niektórym użytkownikom trudno sobie uświadomić, że nie każdy laptop nadaje się do grania w nowe tytuły, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest w stanie grę „uciągnąć”.