Przegrzewanie komputera

Przegrzewanie komputera

 

Przegrzewanie się komputera to jeden z najpopularniejszych problemów podczas jego użytkowania. Podzespoły ze względu na zbyt wysoką temperaturę obniżają swoje taktowanie (by zmniejszyć napięcie, pobór prądu i w konsekwencji temperaturę), przez co PC działa zauważalnie wolniej. Jak temu zaradzić?

Poprawić chłodzenie w obudowie.

FlamingPC Przegrzewanie komputera

 

Przegrzewanie komputera – podstawowe informacje

Jak wspomniałem, zbyt ciepłe podzespoły obniżają swoją wydajność podczas wytężonej pracy. Gdy pracują w ten sposób zbyt długo, są narażone na szybsze zużycie się. Poza tym komputer może się restartować, a sam system pracuje niestabilnie. Powodem jest nieprawidłowa wentylacja obudowy. Komputer zbiera kurz, który osiada na wentylatorach i innych układach, przez co znacząco pogarsza chłodzenie i jest to podstawowym powodem problemu.Najbardziej narażone elementy to procesor i grafika.

One pobierają najwięcej mocy i muszą oddawać najwięcej ciepła. Następny w kolejności jest dysk, a za nim reszta podzespołów. Każdy z tych nich ma optymalną temperaturę pracy, można bezpiecznie założyć że jeśli podzespoły nie przekraczają tych temperatur, wszystko jest w porządku:

Podzespół

Temperatura

Procesor 70 °C
Karta Graficzna 70°C
Dysk 45°C
Płyta Główna 50°C
RAM 50°C

Temperatury można sprawdzić w BIOS-ie (zakładka PC Health lub podobne) lub programem HWMonitor. Komponenty należy sprawdzać pod obciążeniem (jeśli temperatury podczas obciążenia są w porządku, nie będzie najmniejszych problemów podczas jego pracy). Do testów obciążających sprzęt, można użyć uznany program OCCT. Jeśli temperatury uzyskane są niższe – nie masz się czym przejmować. Jeśli przekroczyły – zapraszam do następnej części.

Przegrzewanie komputera – czyszczenie sprzętu

Po pierwsze, wyczyść swój komputer.

Niekoniecznie samym odkurzaczem, moim zdaniem najlepiej użyć sprężonego powietrza (kompresor lub w puszce), a do pozostałego kurzu użyć odkurzacza. Po drugie, sprawdź czy wszystkie wentylatory działają poprawnie. Jeśli procesor lub karta graficzna dalej się przegrzewają, a użytkujesz je kilka lat, przyda się wymienić pastę termoprzewodzącą. Jeśli to nie przyniosło skutku – należy wymienić chłodzenie. W zależności od problemu, na samym procesorze, lub dołożyć kilka wentylatorów.

Prawidłowy przepływ powietrza powinien wyglądać następująco:

PCCase2 1024x768 Przegrzewanie komputera

PCCase1 1024x768 Przegrzewanie komputera

Zimne powietrze powinno być wciągane z przodu, tworząc strumień schładzający procesor, kartę graficzną i dysk twardy,  i wydmuchiwane do tyłu/góry/obu naraz.

Po tych zabiegach nasz PC znowu powinien być chłodny i wydajny.

Przegrzewanie się laptopa

Objawy są takie same jak powyższe, lecz rozwiązań jest mniej.

Podstawa to wyczyszczenie i nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej.

Jeśli laptop jest dalej ciepły, należy sprawdzić otwory wentylacyjne na spodzie urządzenia i zwiększyć możliwy przepływ powietrza przez nie – stawiając laptopa parę cm powyżej podłoża, lub kupując odpowiednią podstawkę chłodzącą. By wybrać najefektywniejszą, musimy znowu spojrzeć na otwory wentylacyjne na spodzie urządzenia – podkładka która będzie zaprojektowana tak, by powietrze było dostarczane do każdego otworu, to najlepszy wybór (czy to kilka wentylatorów które możemy dowolnie rozmieścić, czy jeden obejmujący całą podkładkę).Taki koszt wynosi około 100zł, a mamy pewność iż sprzętowi za wielokrotność tej ceny nic się nie stanie. Jeśli uważasz że nie ma na rynku podkładki odpowiadającej Twoim potrzebom – w prosty sposób możesz ją sobie wykonać.

Twój laptop się przegrzewa i nie wiesz jak go wyczyścić? Oto wpis który może Ci pomóc – Czyszczenie laptopa

 

Polecane wentylatory

Jak wyjaśnia cały artykuł, odpowiednie chłodzenie to podstawa prawidłowej eksploatacji. Oto kilka produktów, które wyróżniają się jakością w swoim przedziale cenowym.

Jeśli jest możliwość, zawsze wybiera się największy wentylator, ze względu na zwiększoną powierzchnię oddawania ciepła.

Mam na myśli, gdy w obudowie mamy miejsce na 2 wentylatory 80 lub 120mm, należy wybrać  największy możliwy rozmiar (w tym przypadku 120mm).

Nazwa

Rozmiary  (mm)

Cena (zł)

SilentiumPC Zephyr 120mm40-140SPRAWDŹ
be quiet! SilentWings 3 140mm80-140SPRAWDŹ
Corsair AF140 Quiet Edition120-140SPRAWDŹ
BitFenix Spectre Pro 140mm120-230SPRAWDŹ
SilentiumPC Mistral 140mm80-140SPRAWDŹ
Enermax Silence 120mm PWM80-140SPRAWDŹ
NoiseBlocker Multiframe 120mm80-120SPRAWDŹ
Cryorig QF120 Performance120SPRAWDŹ

 

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.
  • Niestety w przypadku laptopów problem jest bardzo powszechny. Niektórym użytkownikom trudno sobie uświadomić, że nie każdy laptop nadaje się do grania w nowe tytuły, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest w stanie grę „uciągnąć”.

  • Oczywiście się z tym zgadzam. Jednak wymiana pasty wymaga większej wiedzy. Poradnik jest dla początkujących nieświadomych użytkowników, którzy wcześniej nie zwracali uwagi na np. temperaturę.