Ciekawe Wpisy

Jak przyśpieszyć komputer? 10 Sposobów na optymalizację komputera.

Stary komputer kupiony kilka lat temu zaczyna zwalniać po jakimś czasie. Programy uruchamiają się wolniej, a uruchomieniu systemu to już kwestia kilku minut, a nie sekund.

jak przyspieszyc komputer Jak przyśpieszyć komputer? 10 Sposobów na optymalizację komputera.

W dodatku te natrętne reklamy i cały czas to nowe paski narzędziowe w przeglądarkach. Bateria w laptopie działa coraz krócej. To objawy, że coś jest nie tak. Dlatego dzisiaj poznasz skutecznego sposoby na optymalizację komputera i laptopa.

Niektóre z przedstawionych sposobów wymagają wymiany podzespołów, jednak dzięki temu niewątpliwie komputer zyska na prędkości w działaniu.

1. Przegrzewanie komputera.

Poważnym problemem może być temperatura panująca wewnątrz komputera.

Czasami wystarczy tylko dokładnie wyczyścić wszystkie podzespoły z kurzu, a także wymienić pastę termo-przewodzącą  na procesorze oraz karcie graficznej. Za wysoka temperatura, może spowodować zawieszanie się komputera, a także w najgorszym przypadku spalenie. Czasami trzeba też wymienić wentylatory na mocniejsze albo obudowę, która ma złą cyrkulację powietrza. Nie warto bagatelizować tego punktu. Więcej na: Przegrzewanie komputera.

2. Modernizacja laptopa.

Czasami nie wystarczy zwykłe czyszczenie, ponieważ branża się cały czas zmienia. Ciągle to wychodzą nowe programy, gry które obciążają sprzęt coraz bardziej. Warto zwrócić uwagę, na to by wymienić nie które części, jeśli jest to opłacalne. Modernizacja laptopa.

3. Wymiana baterii w laptopie.

Niewątpliwie najbardziej zużywającym się podzespołem w laptopie są baterie. Są to przenośne urządzenia, przez co bardzo ważne jest aby bateria działała jak najdłużej. Dużym plusem jest też to, że łatwo można ją wymienić. Wydłuży to na pewno czas jaki możemy korzystać z laptopa bez podłączania do prądu. Bateria w laptopie.

4. Dysk SSD.

Dysk komputera to jeden z najwolniejszych podzespołów. Wymiana zwykłego dysku na SSD spowoduje szybsze uruchamianie się programów i oprogramowania. Co spowoduje oczekiwane przyśpieszenie działania komputera. Na rynku istnieje wiele dysków SSD, trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów w wyborze. Dysk SSD.

5. Defragmentacja dysku.

Dane na dysku ciągle wędrują z jednej części na drugą. Po jakimś czasie robi się bałagan i powoduje on spowolnienie działania naszego komputera lub laptopa. Ważnym procesem jest defragmentowanie jego danych najlepiej raz na 2 miesiące. Jest to proces prosty, ponieważ nawet system ma wbudowany program, który robi to zaraz. W zależności od wielkości dysku i zajętego miejsca może on potrwać kilka minut.

Od Windows 8 wystarczy kliknąć na pasek Start i wpisać „Defragmentacja i optymalizacja dysków”. W poprzednich wersjach było to prawdopodobnie w zakładce Akcesoria. Jednak innym sposobem możemy przejść do Panel Sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Defragmentacja i optymalizacja dysków.

6. Optymalizacja autostartu.

Niektóre programy uruchamiają się automatycznie wraz ze startem systemu np. komunikatory jak Skype, ale nie tylko one. Powoduje to dłuższy czas oczekiwania na uruchomienie komputera. Najlepiej warto jest wiedzieć czy programy, które się uruchamiają wraz ze startem systemu są nam potrzebne, w innym przypadku warto je wyłączyć. Konfiguracja autostartu w Windows.

7. Przyśpieszenie Windows 7 czyli wyłączenie Aero.

Windows 7 wprowadził poważne zmiany, a jedną z nich jest interfejs Aero, który poprawił wygląd systemu.

Intefejs Aero to cienie i inne bajery powodujące, że system wygląda ładniej. Niestety na wolniejszych maszynach, powoduje on też zwolnienie działania.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpit, następnie z menu wybierz opcję Personalizuj. W kategorii “Kompozycje podstawowe i o dużym kontraście” wybierz propozycję Podstawowy.

8. Adware.

Często zwolnienie działania sprzętu powodują złośliwe i programy typu adware i szpiegujące czyli spyware. Jest to nic innego jak dodatki do przeglądarki powodujące wyświetlanie się dodatkowych reklam, paski narzędziowe zajmujące miejsce na ekranie itp. Instalowane są one z reguły przez błąd użytkownika – niezauważenie zaznaczonej opcji podczas instalacji. Najlepszym sposobem ominięcia ich jest instalowanie programów ze strony producentów, a także dokładne czytanie wszystkiego podczas instalacji. Szybki sposób instalacji nie oznacza lepszy.

Rodzaje wirusów komputerowych – warto wiedzieć jakie wirusy jeszcze mogą nam zagrażać.

Pozbyć się adware i spyware możemy bezpośrednio poprzez deinstalację z poziomu Panelu Sterowania lub za pomocą narzędzia które zrobi to za nas. Dobrym i prostym narzędziem do tego celu jest AdwCleaner.

9. Rejestr systemu.

Rejestr systemu to w skrócie dziennik systemu. Zapisane są w nim najważniejsze informacje i konfiguracje, a także śmieci po dawno usuniętym oprogramowaniu. Po czasie robi się w nim bałagan, dlatego ważne jest usunięcie niepotrzebnych, oraz błędnych wpisów. Najprościej jest użyć jakiegoś programu, który zrobi to za nas. Przykładem takiej aplikacji jest np. CCleaner, który może oprócz rejestru wyczyścić też pamięć cache, pliki tymczasowe itp. Uważaj korzystając z niego.

10. Zmiana/reinstalacja systemu.

Ostatnie co możemy zrobić jest zmiana systemu na inny mniej zasobożerny np. Linux (dla zaawansowanych użytkowników, raczej nie graczy) lub poprzednią wersje systemu Windows. Ostatecznie niektórzy decydują się też na format dysku i ponowną instalację systemu. Jest to niestety proces skomplikowany dla nowego użytkownika, wiążący się np. z pobraniem i instalacją sterowników. Więcej na ten temat: Przygotowanie do instalacji systemu Windows.

minus Jak przyśpieszyć komputer? 10 Sposobów na optymalizację komputera.
Cyber-Pomoc
Zapraszam do komentowania i udostępniania 🙂

Autor Wpisu Administrator Przemek

Właściciel bloga, technik informatyk. Interesuje się technologią, komputerami, motocyklami i muzyką.