Rodzaje wirusów komputerowych

Rodzaje wirusów komputerowych

Internet jest niezwykle popularnym medium. Jego dostępność przyciąga oszustów, którzy na różne sposoby próbują uzyskać od nas dane, informacje lub najzwyczajniej nasze pieniądze. Oto jedne z popularniejszych zagrożeń. 

Malware

Malware jest zbiorczą nazwą złośliwego oprogramowania. Dzieli się ono na:

Wirusy (w tym gnieżdżące się, pasożytnicze, wieloczęściowe, towarzyszące i makrowirusy) – fragmenty złoślowego kodu,
Robaki – odmiany wirusów rozprzestrzeniające się po sieci,
Wabbity – programy wykonujące jedną określoną czynność (czasem w „nieskończoność”, do czasu wykorzystania zasobów),
Trojany – opisane dalej,
Backdoory – programy pozwalające na uzyskanie uprawnień administratora i wykonywanie dowolnych operacji przez atakującego,
oprogramowanie szpiegujące (scumware, stealware, adware, Hijacker Browser Helper Object) – opisane dalej,
Exploity  – podobne do backdoorów, wykorzystujące luke w oprogramowaniu
Rootkity – wirusy bardzo trudne do wykrycia ze względu na to, że podszywają się pod inne procesy (programy używane przez system operacyjny)
Keyloggery – poruszone dalej
Dialery – dzisiaj niepopularne programy, które używają innego numeru telefonu, w celu uniknięcia zapłaty za wykonanie połączenia

Źródło : Wikipedia

 

Co to jest phishing?

Phishing polega na wyłudzeniu od nas danych. Przestępca podszywa się pod kogoś (pewną osobę, instytucję, np. bank) i próbuje nakłonić do konkretnej czynności (np. zmiany hasła w banku czy innej stronie).

 

Malware3 Rodzaje wirusów komputerowychPrzykładowy atak:
Dostajemy maila od nadawcy o nazwie „ING Bank”, z którego treści wynika że na nasze konto ktoś mógł się włamać i aby zweryfikować pewne dane, należy zalogować się ponownie na stronie banku, do której link znajduje się w wiadomości. Po kliknięciu jej i podaniu danych zostajemy przekierowani na stronę banku.

Oczywiście szczegóły i poziom wyrafinowania zależą od przygotowania do ataku, chociaż opisany wyżej przykład jest całkiem realny (link). Gdy cała procedura zajdzie pomyślnie według przestępcy, może on sprzedać dane lub użyć je w innych celach (chociażby do kradzieży).

 

Jak obronić się przed phishingiem?

Przede wszystkim, należy myśleć i analizować wiadomość. Zacznijmy od tego, że banki NIGDY nie proszą o pełne hasło dostępu. Jeśli dostaniemy taki mail, najlepiej go całkowicie zignorować. Po trzecie, należy kompleksowo sprawdzić adres strony (samo wejście na nią jeszcze nie robi w tym przypadku krzywdy, ale adres można podejrzeć najeżdżając kursorem na hiperłącze [podkreślony, wyróżniony kolorem tekst]). Jeśli adres jest niepoprawny w jakimkolwiek stopniu (np. zamiast .pl jest na domenie .com) jest to phishing. Należy pamiętać również, że banki używają bezpiecznego protokołu HTTPS (jest to specjalnie przyznawany certyfikat który szyfruje połączenie, z jego otrzymaniem dla „lipnej” strony pojawiają się pewne trudności). Na koniec jak to w każdym przypadku, należy mieć programy (przeglądarkę) zaktualizowaną do najnowszej wersji (nowsze wersje mają podniesione bezpieczeństwo, w tym przypadku filtry antyphishingowe).

Co to jest spyware?

Malware1 294x300 Rodzaje wirusów komputerowychTo oprogramowanie szpiegujące, mające na celu uzyskanie od nas jak najwięcej informacji, przykładowo dane osobowe lub loginy i hasła do pewnych stron. Przykładem spyware jest keylogger, specjalny program (lub urządzenie) które rejestruje klawisze naciskane przez użytkownika. W zależności od wielu czynników zwykły użytkownik może je zobaczyć na pulpicie (np. gdy pokazuje nam jakiś komunikat) lub w menedżerze zadań, a czasem potrzeba specjalistycznego oprogramowania by dowiedzieć się że takowy posiadamy. Aktualnie występuje głównie w systemach Windows (ze względu na ich popularność).

Jak obronić się przed spyware?

Programy powinny być zaktualizowane do najnowszej wersji, przyda się dodatkowa ochrona w postaci antyvirusa (np. Windows Defender). Najczęściej instalują się za pomocą użytkownika przy innych programach, dlatego nie należy pobierać i instalować aplikacji z niesprawdzonych źródeł. Aby usunąć spyware można użyć programów Ad-Aware lub Spybot – Search & Destroy.

Co to jest trojan?

Malware2 300x257 Rodzaje wirusów komputerowychTrojan to rodzaj złośliwego oprogramowania, który podszywa się za nieszkodliwe aplikacje. Jest to cała grupa różnego rodzaju wirusów, może szpiegować, blokować antywirusy, prezentować reklamy, jego zastosowanie jest zależne od umiejętności i określonego celu jego programisty.

Jak obronić się przed trojanem?

Standardowo, należy używać najnowszych wersji programów, antyvirus jest przydatny, jak również okresowe skanowanie systemu programami np. ComboFix, AdwCleaner czy Malwarebytes.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.