Zalanie laptopa

Zalanie laptopa – Profilaktyka

Zalanie 300x200 Zalanie laptopa

Zalanie laptopa to poważny problem. Gdy już do niego dojdzie, priorytetową czynnością jest wyłączenie zasilania i odpięcie baterii. Dlaczego to takie ważne? W zależności od tego, jak rozległe jest zalanie, przynajmniej znacząco go uszkodzimy. Zaraz po uruchomieniu, gdy styki (metalowe elementy na płycie głównej) mogą być mokre i popłynie przez nie prąd, doprowadzi to do ich korozji w ciągu kilku dni, a w rezultacie do wymiany sprzętu (styki są nie do uratowania, należy wymienić całą płytę główną i wraz z nią zalane elementy, co w przypadku kilkuletnich laptopów rzadko kiedy się opłaca).

 

Po drugie, należy nie dopuścić do zalania płyty głównej. W tym celu odwracamy laptopa klawiaturą w dół, z otwartym ekranem (kadłubek – część z klawiszami kładziemy na blacie, ekran może swobodnie zwisać ponieważ jest o wiele lżejszy). Pozostawiamy go po prostu ile trzeba – minimum dobę. Po każdych kilkunastu godzinach można sprawdzić, ile cieczy się z niego wylało, przetrzeć i gdy płyn nie będzie się już wylewać, można zabrać się za kolejne czynności. Bardzo ważna jest cierpliwość – należy pamiętać że gdy laptop jest wyłączony, absolutnie nie dzieje mu się krzywda. Może dopiero się stać gdy go włączymy. Brak dostępu do laptopa nie jest aż tak bolesny, jak całkowita utrata sprzętu.

EBMotherboard 300x225 Zalanie laptopa

 

Zalanie laptopa – Kolejne czynności

Następnie przyda się ocenić jak bardzo został zalany w środku, pod warunkiem że cała ciecz się z niego wylała. Dopóki jest to sama woda, nie ma większego problemu – przy odrobinie szczęścia odparuje, ale zawsze pozostaje szansa, że jej mała część zostaje i spowoduje awarię. Jeśli sam nie potrafisz tego zrobić, lepiej odpuścić i zlecić to specjaliście. 

Mogę bezpiecznie założyć, że jeśli ciecz nie była samą wodą (mam na myśli słodkie napoje gazowane, soki lub alkohol), na pewno jakaś część podczas parowania przyschła do płyty głównej. Należy to dokładnie i bezinwazyjnie wyczyścić.

 

Nie wiesz jak poradzić sobie z rozkręceniem laptopa i dotarciem do klawiatury? Może przyda mu się czyszczenie? Ten wpis może Ci pomóc: Czyszczenie lapatopa

 

Najpierw powinno się przeglądnąć wszystkie złącza (głównie pod klawiaturą i pod dolną klapą laptopa – typu dysk, złącze klawiatury, matrycy itp.), każde dokładnie sprawdzić i doprowadzić do prządku suchą szmatką. Po tym należy drobiazgowo skontrolować i wyczyścić płytę główną. Aby rozkręcić urządzenie, polecam znaleźć do tego odpowiedni poradnik na YouTube (np. nazwa modelu + disassembly). Płytę główną czyścić wyłącznie izopropanolem, ewentualnie zmywaczem do paznokci, nakładając płyn na wacik, grutntownie pocierać płytę w zalanym miejscu (które wyróżnia się plamą) i zostawić do czasu aż będziemy pewni, że płyn wyparuje.

 

Gdy mamy już pewność że laptop jest całkowicie wyczyszczony i prawidłowo złożony, mogę prawie zagwarantować, iż nic mu nie będzie, jak również nie zmniejszy to jego czasu eksploatacji.

Autor Wpisu Volt

Z wykształcenia technik informatyk, aktualnie student. Pasjonat kina, audio i nowinek technologicznych.