Jak wykorzystać marketing influencerów w branży kosmetycznej?

W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na marketing influencerów, czyli osób posiadających dużą liczbę obserwujących i wpływających na ich decyzje zakupowe. W branży kosmetycznej również wykorzystuje się tę formę promocji produktów, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. W artykule zostaną przedstawione korzyści związane z wykorzystaniem marketingu influencerów w branży kosmetycznej oraz jak poprawnie zrealizować kampanię z udziałem influencerów.

 1. Korzyści wynikające z wykorzystania marketingu influencerów w branży kosmetycznej

Jedną z powodów, dla których wykorzystuje się marketing influencerów, jest to, że młodsze pokolenia coraz mniej ufają tradycyjnym reklamom. Z kolei w niektórych badaniach podaje się, że na decyzje zakupowe wpływ mają osoby z kręgu bliskich znajomych, jednak w dzisiejszych czasach influencerzy zyskują też taką rolę – postrzegani są jako przedstawiciele grupy odbiorców, do których chcemy dotrzeć.

Kolejną korzyścią związaną z wykorzystaniem marketingu influencerów w branży kosmetycznej jest to, że kosmetyki to branża w której wciąż coś się dzieje, co wpływa na decyzje zakupowe. Wśród influencerów związanych z kosmetyką znajdują się osoby, które na co dzień wykorzystują kosmetyki i dzielą się swoimi opiniami na temat danego produktu. To właśnie dzięki temu, wykorzystanie influencerów może okazać się efektywne.

 1. Jak wykorzystać marketing influencerów w branży kosmetycznej?

Gdy już zdecydowaliśmy się na kampanię z udziałem influencerów, ważne jest by dobrze przemyśleć jej realizację. Poniżej przedstawiono kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu kampanii:

 • Wybór odpowiedniego influencera – przede wszystkim warto wybrać osobę, która skupia się na branży kosmetycznej oraz ma z nią związany blog/ kanał na YouTube/ profil na Instagramie. Należy sprawdzić liczbę jego/jej obserwujących, a także jakie treści publikuje.
 • Określenie celów kampanii – jak każda kampania, również ta z influencerami musi mieć określone cele. Czy chcemy zwiększyć sprzedaż produktów, zyskać nowych klientów, czy też po prostu podbić świadomość marki?
 • Wybór produktów – należy wybrać produkty, które chcemy promować. Mogą to być hity sprzedażowe, nowości, ale też produkty, które wymagają większego zainteresowania ze strony odbiorców.
 • Realizacja kampanii – w zależności od sposobu współpracy z influencerem (płatna/ w ramach współpracy) należy zastosować odpowiednie narzędzia. Często wykorzystuje się umieszczenie produktów w stylizacjach, pokazywanie ich w trakcie makijażu/wizażu, czy też omawianie na kanale YouTube.
 1. Formy współpracy z influencerami w branży kosmetycznej

Kampania z udziałem influencerów może odbyć się na wiele sposobów. Poniżej przedstawiono kilka najczęściej wykorzystywanych form:

 • Umieszczenie produktów w stylizacji Instagramowej/ zdjęciu na blogu – influencerzy umieszczają produkty w swoich stylizacjach oraz opisują je w poście. W ten sposób, ich obserwujący mogą łatwo zobaczyć daną kosmetykę w kontekście makijażu lub stylizacji.
 • Współtworzenie treści – influencerzy publikują posty lub filmy poradnikowe, gdzie prezentują zastosowanie produktów marki, z którą współpracujemy.
 • Organizowanie konkursów – dzięki konkursom możemy zwiększyć zasięg kampanii. Influencerzy organizują konkursy, gdzie do wygrania są produkty danej marki. W ten sposób pozyskujemy również nowych klientów.
 • Realizacja eventów – marka może zorganizować wydarzenie, w którym influencerzy wezmą udział, a na którym zostaną zaprezentowane produkty.
 1. Jakie koszty wiążą się z kampanią z influencerami?

Kampanie z udziałem influencerów mogą wiązać się z różnymi kosztami. Ceny zależą od kilku czynników: od popularności influencera, rodzaju kampanii, zasięgu publikacji jednej treści. Jednakże zazwyczaj są one tańsze od kampanii reklamowych z udziałem gwiazd. W zależności od budżetu oraz celów kampanii, można zdecydować się na mikro- influencerów, którzy posiadają mniejszą grupę obserwujących, ale ich przydatność w kampanii może być większa od innych influencerów.

 1. Podsumowanie

Kampanie z udziałem influencerów stały się jednym z najpopularniejszych sposobów na promowanie produktów w branży kosmetycznej. Dzięki temu, że influencerzy posiadają audiencję w różnym przedziale wiekowym, firma ma okazję dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Co istotne, dzielenie się opiniami w mediach społecznościowych stało się zjawiskiem powszechnym, więc kampanie z influencerami są wynik samej specyfiki tego medium. Wykorzystanie influencerów wymaga przede wszystkim dopasowania do potrzeb danej marki oraz wartości, która ma być przekazana przez nią swoim klientom.